fot. twitter.com

PK: zarzuty za wyłudzenia środków unijnych

Kolejne trzy osoby usłyszały w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku zarzuty dotyczące wyłudzenia środków finansowych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz z budżetu Unii Europejskiej – poinformowała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Prokurator Ewa Bialik przekazała, że w środę podejrzani usłyszeli zarzuty m.in. popełnienia przestępstwa wyłudzenia dotacji, posługiwania się poświadczającymi nieprawdę dokumentami oraz niezgłoszenia wniosku o upadłość pomimo powstania warunków uzasadniających jego zgłoszenie.

„Podejrzani związani są z jedną ze spółek działającą w branży tzw. «nowych technologii»” – zaznaczyła.

„Spółka realizowała projekt o nazwie «System adaptacyjnego i kooperacyjnego zarządzania podsystemami miejskimi/ Adaptive and Cooperative Control in Urban (sub) Systems». Za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, projekt uzyskał dofinansowanie w kwocie 315 366,15 zł. Środki te pochodziły z dotacji celowej budżetu krajowego i Komisji Europejskiej” – tłumaczyła.

Prokurator wskazała, że beneficjenci projektu wprowadzili w błąd pracowników NCBiR, co do rzeczywistej kondycji finansowej spółki, przedkładając poświadczające nieprawdę dokumenty, wskazujące na dobrą sytuację ekonomiczną beneficjenta.

„W rzeczywistości już w dniu 31 grudnia 2012 roku, wszedł w stan niewypłacalności, co winno skutkować złożeniem wniosku o stwierdzenie upadłości” – podała Ewa Bialik.

Poinformowała także, że dodatkowo jeden ze sprawców usłyszał zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz usiłowania wyłudzenia ponad 56 milionów złotych z NCBiR w związku z realizacją dwóch innych projektów.

Za zarzucane zatrzymanym czyny może grozić do 10 lat więzienia.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl