Ustalenia szczytu UE sukcesem Camerona

Po szczycie Unii Europejskiej, na którym przywódcy 27 krajów porozumieli się co do kształtu budżetu wspólnoty na lata 2014- 2020 nie milkną echa komentarzy.

Niemieckie media podają, że nie mają wątpliwości, że Europa przegrała, a zwycięzcą szczytu jest premier David Cameron i Wielka Brytania.

– Brytyjski premier czuje się wygranym. Jak twierdzą media jest to wynik jego twardej postawy. Niemiecka prasa napisała wprost, że szczyt w Brukseli dał Brytyjczykom wyraźny sygnał, że Unia za wszelką cenę chce w środku mieć Wielką Brytanię. Twarda postawa brytyjskiego premiera opłacała się. Niemieckie gazety krytykują, że po raz pierwszy w historii UE, państwa członkowskie zbyt ostro skróciły wydatki na badania, edukację i rozwój. Lobby ekologiczne z kolei krytykuje zbyt małe nakłady na tzw. zdrową żywność i inne ekologiczne projekty. Niezadowoleni są także politycy reprezentujący landy wschodnie, bowiem zostaje coraz mniej pieniędzy na ich rozwój – powiedział red. Waldemar Maszewski.

Teraz jednak uwaga skupia się na przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinie Schulzu, który oficjalnie ostrzega szefów państw, że budżet został obcięty zbyt ostro i dlatego istnieje realna możliwość jego zablokowania.

– Czytając austriackie gazety odnosi się wrażenie, że gra jeszcze nie skończona. Bowiem i w tym kraju nowy budżet wcale się nie podoba, a szczególnie ciągle zbyt duże (ich zdaniem) pieniądze dla rolnictwa i odwrotnie, zbyt mało finansów na naukę. Ponadto prawdopodobnie Austria utraci większość swoich rabatów i pieniędzy na rozwój słabszych regionów. Już teraz słychać głosy, że Parlament Europejski będzie musiał poprawić ten budżet. Jednym słowem walka o budżet jeszcze nie skończona. I z otwieraniem szampana należałoby przynajmniej poczekać do ostatecznej decyzji  Europejskiego Parlamentu – dodaje red. Waldemar Maszewski.

Podczas szczytu UE w Brukseli ustalono, że w ciągu sześciu lat Polska otrzyma 101,4 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl