Przygotowania do unijnego szczytu ws. Brexitu

Unia Europejska powinna pozytywnie odnieść się do propozycji okresu przejściowego po Brexicie, jaki zaproponowała premier W. Brytanii Theresa May – powiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański.

We wtorek w Luksemburgu ministrowie do spraw europejskich państw członkowskich przygotowywali zaplanowany na czwartek i piątek szczyt UE. W jego trakcie unijna „27” będzie rozmawiać m.in. o toczących się negocjacjach na temat wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Minister ds. europejskich Konrad Szymański zaznaczył, że w negocjacjach jest duży postęp w kwestii praw obywateli, lecz nie w sprawie finansów.

– Przy najlepszej woli i dużym zainteresowaniu tym, aby te negocjacje toczyły się i przyniosły sukces obu stronom, dzisiaj Unia Europejska nie może uznać, że postęp jest wystarczający. Zależy nam na tym, aby przy tej okazji dostrzec pozytywny rozwój wypadków na planie politycznym, mianowicie w kwestii oferty okresu przejściowego ze strony Wielkiej Brytanii, która o taki okres przejściowy chce się ubiegać, w naszym przekonaniu należy to przyjąć konstruktywnie, ponieważ ten scenariusz może ułatwić porozumienie w tej sprawie, która dzisiaj tak bardzo nas dzieli. Jestem przekonany, że okres przejściowy powinien być odbierany jako droga dojścia do porozumienia, które będzie dobre dla wszystkich stron, w tym dla Polski – podkreślił Konrad Szymański.

Konrad Szymański zadeklarował, że Polska będzie zabiegała, aby oświadczenie przywódców unijnej „27” – jak to ujął minister – „odzwierciedlało ten balans”. Z jednej strony uznanie, gdzie jest postęp, gdzie go nie ma, ale również otwarcie się na myślenie w kategoriach okresu przejściowego tak szybko, jak to jest możliwe” – wyjaśnił minister.

RIRM

drukuj