Prof. Pawłowicz: Nowa KRS może się zebrać w celu dokonania wyboru Prezydium Rady

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa może się zebrać w celu dokonania wyboru Prezydium Rady – stwierdziła poseł prof. Krystyna Pawłowicz. Konstytucjonalista powołuje się na zapis art. 15. i art. 20. ust. 3. ustawy o KRS.

W dalszym ciągu nie doszło do zwołania pierwszego posiedzenia KRS po wyborze nowych członków–sędziów. Niezwłocznie powinna dokonać tego I prezes Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf stwierdziła jednak, że tego nie zrobi.

Rola I prezesa Sądu Najwyższego jest zasadnicza i początkująca dla zwołania posiedzenia w celu wyboru przewodniczącego – tłumaczy prof. Krystyna Pawłowicz. W jej ocenie Rada może jednak sama na posiedzeniu dokonać wyboru wiceprzewodniczących.

Członkowie mogą przecież sami się zwołać w tym sensie, że przewodniczyć im będzie najstarszy wiekiem członek KRS. Mogą oni wybrać wiceprzewodniczących i trzech członków prezydium. Tym bardziej, że członkowie prezydium nie są wskazywani przez przewodniczącego. My nie musimy słuchać jego woli. Sprawa jest pilna, bo biurem Rady zarządza osoba, która wykonuje „testament” politycznie zaangażowanych sędziów – wskazuje poseł PiS.

3 kwietnia wejdzie w życie ustawa o Sądzie Najwyższym. Z mocy przepisów Małgorzata Gerdorf przejdzie w stan spoczynku. Wyboru nowego I prezesa SN powinno dokonać 110 sędziów. Skład musi być uzupełniony przez KRS, która nie będzie działać.

KRS, którą kierowali Dariusz Zawistowski i Małgorzata Gersdorf, krytykowała reformę wymiaru sprawiedliwości. Zwracano uwagę na rzekome upolitycznienie sądownictwa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl