fot. wikipedia

Zagraniczny bank chce kupić części akcji PKP Energetyka

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ma w tym tygodniu zdecydować o zakupie części akcji spółki PKP Energetyka – informuje portal BiznesAlert.pl.

Jeden z największych polskich sprzedawców energii elektrycznej od niedawna znajduje się w rękach luksemburskiego funduszu inwestycyjnego CVC Partners. EBOiR jest zainteresowany zakupem ok. 13-15 procent akcji. Zgodę musi jeszcze wyrazić polski przedstawiciel w banku.

Poseł Jerzy Polaczek, były minister transportu, mówi, że ta transakcja nie powinna dojść do skutku, podobnie jak sprzedaż PKP Energetyki zagranicznemu inwestorowi.

– Te kroki, które dzisiaj są podejmowane po to, aby część akcji przekazać podmiotowi, jakim jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, są w sprzeczności z tymi deklaracjami, jakie fundusz CVC prezentował, argumentując przede wszystkim nabycie PKP Energetyki. Nie można kilka miesięcy po nabyciu akcji – w mojej ocenie – próbować również rozproszyć część z nich poprzez zaangażowanie jednego z banków. To jest raczej próba związana z potencjalnym procesem i sporem, jaki rząd w przyszłości może wytoczyć w tej materii – podkreśla poseł Jerzy Polaczek.

Poseł liczy na to że przedstawiciel polski w radzie Europejskiego Bank Odbudowy i Rozwoju nie zgodzi się na transakcję. Wcześniej posłowie PiS-u sprzeciwiali się sprzedaży spółki PKP Energetyka zagranicznemu inwestorowi.

RIRM

drukuj