Związkowcy chcą wstrzymania prywatyzacji PKP Energetyka

Związkowcy z „Solidarności”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych apelują do premier Ewy Kopacz o wstrzymanie procesu prywatyzacji PKP Energetyka. W liście skierowanym do szefowej rządu podkreślają, że jest to spółka o strategicznym znaczeniu.

PKP i zagraniczny fundusz CVC sfinalizowały proces negocjacji sprzedaży akcji PKP Energetyka S. A. i podpisały przedwstępną umowę sprzedaży akcji.

Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych, podkreśla, że od działalności PKP Energetyka zależy funkcjonowanie kolei. Ekspert zwraca uwagę, że firma, która planuje nabyć polską spółkę nie ma doświadczenia na tym rynku.

–  Nie wiadomo do kogo tak naprawdę trafi ta spółka. Spółka Energetyka jest dostarczycielem energii trakcyjnej dla kursujących pociągów. Ma charakter monopolistyczny. Jeżeli to sprzedamy, to dyktat wynikający z monopolu, dostanie się w ręce – na dzień dzisiejszy – niezidentyfikowane. Cały czas stoimy na stanowisku, że zarówno Energetykę, jak i TK Telekom, który bierze udział w sterowaniu ruchem pociągów, jako spółki infrastrukturalne powinny zostać we władaniu Skarbu Państwa – mówi Leszek Miętek.

Spółka PKP Energetyka zatrudnia ponad 7000 osób. Około 70% sprzedawanej energii przez spółkę trafia do klientów nie kolejowych. Od lipca ubiegłego roku spółka sprzedaje gaz ziemny. Dysponuje ona również siecią bezobsługowych stacji paliw dla kolei.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl