Będzie strajk w Przewozach Regionalnych?

Kolejowe związki zawodowe najprawdopodobniej podejmą strajk w spółce Przewozy Regionalne. O swojej decyzji mają poinformować dziś o godz. 15.00.

Fiaskiem zakończyły się poniedziałkowe rozmowy w ramach sporu zbiorowego, podczas których doszło do podpisania protokołu rozbieżności.Osią sporu między zarządem spółki a jej pracownikami jest Pakt Gwarancji Pracowniczych w związku z planowanymi przemianami w przedsiębiorstwie. Związki domagają się m.in. trzyletnich gwarancji zatrudnienia dla wszystkich pracowników spółki.

Nasze oczekiwania wynikają z normalnych europejskich standardów. Mimo to nie udało się osiągnąć porozumienia – mówi Leszek Miętek, prezes Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Przedmiotem sporu zbiorowego, było nasze oczekiwanie, że zostaną wprowadzone normalne europejskie standardy. Jeżeli spółka zmienia się, tzn. strukturalnie powoływane są spółki wojewódzkie to myśleliśmy, że będą wykorzystani pracownicy zatrudnieni w spółce Przewozy Regionalne. Marszałkowie, którzy tych zmian dokonują już dzisiaj są również są właścicielami spółki Przewozy Regionalne. Niestety, nawet w tym obszarze nie udało się zawrzeć porozumienia, bo zarząd wydawał się bezsilny; nie miał zgody właścicielskiej. Natomiast my – jako związki zawodowe – podejmowaliśmy próby rozmowy z marszałkami. Tam zgody również nie było – powiedział Leszek Miętek.

Pomocnej ręki nie wyciągnął również rząd Donalda Tuska, a wręcz przeciwnie forsuje on nowelizację ustawy o PKP, która umożliwia upadłość firm kolejowych, co jest jednoznaczne z upadłością Przewozów Regionalnych – dodał Leszek Miętek.

Nawet nie mając pomysłu na to, co z Przewozami Regionalnymi zrobić w przyszłości, pod pozorem realizacji wytycznych Unii Europejskiej próbuje się doprowadzić Przewozy Regionalne do upadku. Przez nasze działania próbujemy dać sygnał opinii publicznej, że chaos w Przewozach Regionalnych jest spowodowany na skutek działań właścicielskich. Nie szanuje się podróżnych oraz pracowników Przewozów Regionalnych. Nawet w najdrobniejszych sprawach nie można zawrzeć porozumienia. Jedyną alternatywą jest przeprowadzenie strajku. Niestety wszystko wskazuje na to, że ogłoszenie strajku jest nieuchronne – podkreślił Leszek Miętek.

 

RIRM

drukuj