fot. PAP

PKP planuje dużą sprzedaż nieruchomości

W ciągu 5 lat PKP chce sprzedać nieruchomości za 800 mln zł – poinformował członek zarządu spółki.

PKP S.A. jest właścicielem największej bazy nieruchomości w Polsce; posiada ponad 100 tys. działek o łącznej powierzchni ok. 100 tys. ha. Blisko 10 tys. działek ma duży potencjał komercyjny i jest przeznaczonych do sprzedaży.

Od początku roku PKP S.A. sprzedała 313 nieruchomości za 108 mln zł. Z danych spółki wynika, że najwięcej nieruchomości sprzedano w woj. mazowieckim i pomorskim.

Żywot PKP S.A. jest sztucznie wydłużany i sprzyja rozrostowi biurokracji – mówi poseł Krzysztof Tchórzewski, były wiceminister transportu.

– Założenie było takie: oddać ten majątek, który jest potrzebny do przewozów, sprzedać część tego majątku, który jest zbędny i w ogóle nikomu nie potrzebny, jeśli chodzi o pracę przewozową, czyli żadnej spółce kolejowej, a dzięki temu doprowadzić do jak najszybszej spłaty zadłużenia PKP S.A. Tymczasem PKP S.A. do niebotycznych rozmiarów rozdmuchało swoje struktury – mamy tam w tej chwili zatrudnionych 80-ciu dyrektorów, którzy zarabiają do 10 tys. zł miesięcznie. Jest to bardzo dobra synekura do obsadzania różnego typu kumpli, znajomych itd. z Platformy Obywatelskiej i troszeczkę z PSL-u – zauważa polityk.

W latach 2012-13 PKP S.A. ze sprzedaży uzyskała ponad 523 mln zł. PKP S.A. powstała w  2001 r. w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. PKP S.A. pełni nadzór właścicielski oraz prowadzi prywatyzację spółek należących do Grupy PKP.

RIRM

drukuj