W Sejmie o Przewozach Regionalnych

Posłowie z Sejmowej Komisji Infrastruktury zapoznają się z informacją rządu nt. aktualnej sytuacji w spółce Przewozy Regionalne. Spółka zmaga się z ogromnymi długami. Pracownikom natomiast grożą masowe zwolnienia.

Poseł Jerzy  Polaczek, były minister transportu, mówi, że wystąpienie ministra infrastruktury ma symboliczne znaczenie, gdyż dotychczasowe działania rządu w kwestii transportu kolejowego sprowadzały się jedynie do pustych obietnic.

– Sytuacja Przewozów Regionalnych, które są współwłasnością sejmików wojewódzkich, gdzie z 16 sejmików w 15 rządzi koalicja PO-PSL, jest żelaznym dowodem, że ostatnie 7 lat od usamorządowienia PR, nie zostało nie tylko wykorzystane dla polepszenia oferty w skali kraju i regionów, ale mieliśmy do czynienia z sytuacjami na pograniczu sabotażu czy kryzysu transportowego, jak choćby w przypadku kryzysu w kolejach śląskich w grudniu 2012 r. Dzisiaj kondycja PR jest tak dramatyczna, iż rząd musi  rozwiązywać te problemy nie w kontekście zwiększenia oferty, ale zapewnienia spójności komunikacyjnej w Polsce, w tej gałęzi transportu – powiedział poseł PiS-u Jerzy  Polaczek.  

Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami Ministerstwa Infrastruktury w tzw. ustawie okołobudżetowej znalazł się zapis o wsparciu finansowym dla Przewozów Regionalnych.

Dotacja ma zostać przekazana Agencji Rozwoju Przemysłu, która stanie się większościowym udziałowcem przewoźnika. Pieniądze posłużą na spłatę długów oraz najważniejsze inwestycje. Kolejarze alarmują jednak, że jest to zaledwie kropla w morzu potrzeb.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl