PAP/Tomasz Gzell

Nowoczesne wagony dla PKP

Spółka PKP Intercity odebrała dziś pierwsze spośród 60 nowoczesnych wagonów typu COMBO. Pojazdy są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Przekazane dziś spółce PKP Intercity wagony typu COMBO są pierwszymi takimi pojazdami w Polsce. Przy modernizacji wagonów polski przewoźnik współpracował z PESA Bydgoszcz oraz Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki.

– Wagon ten, jego projekt i wykonanie, to wspólna praca i lata doświadczeń – powiedział Krzysztof Zdziarski, prezes PESA Bydgoszcz.

Wagony mają wyciszone wnętrza, wydzielono w nich przedziały rodzinne i dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla tych, które poruszają się na wózku. W pojeździe jest też część bezprzedziałowa, gdzie można przewieźć rower. PKP Intercity, poprzez komfortowe rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, dołącza do programu „Dostępność Plus” – mówi wiceminister funduszy Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

– Dzięki temu będziemy mogli projektować, proponować rozwiązania, które będą adekwatne do potrzeb osób o szczególnych potrzebach – wskazała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

PKP Intercity odebrała pierwsze dwa wagony typu COMBO spośród 60, jakie zostaną zmodernizowane.

– Miliardy złotych na inwestycje w nowy tabor, w nowe wagony, w lokomotywy, płyną szerokim strumieniem do polskich producentów. A jeśli są to zagraniczni producenci, to tacy, którzy najczęściej produkują w Polsce, bo mają tu swoje oddziały – mówił Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.

Rząd chce przekonać podróżujących, by rezygnowali z samochodu na rzecz ekologicznej oferty polskiej kolei – tłumaczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Modernizujemy linie, pociągi przyspieszają, pociągi są nowoczesne, ale odpowiadają potrzebom, wymogom i wyzwaniom XXI wieku – akcentował Andrzej Adamczyk.

Odbiór wszystkich wagonów typu COMBO planowany jest do końca bieżącego roku.

TV Trwam News

drukuj