Sekretarz stanu USA rozpoczął wizytę w Polsce

Rozpoczęła się wizyta sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego w Polsce.Dziś spotka się on z premierem Donaldem Tuskiem oraz szefami: MSZ Radosławem Sikorskim i szefem MON Tomaszem Siemoniakiem.

Rozmowy mają dotyczyć m.in. wspólnych projektów w sferze bezpieczeństwa, w tym  przyszłorocznego szczytu NATO; współpracy gospodarczej Polski i USA oraz nowoczesnych technologii.

Poseł Piotr Pyzik z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych ma nadzieję, że podczas rozmów padną konkrety odnośnie kontraktów amerykańskich w naszym kraju.

Chciałbym, żeby tak się stało. Niedaleko mnie znajdują się zakłady mechaniczne Bumar, które jeszcze do niedawna były jedynymi zakładami w Polsce. Można w niej było wyprodukować czołg. Mam nadzieję, że taka wizyta pomoże nam w zrealizowaniu pewnych kontraktów, które przyczynią się nie tylko do wymiany handlowej polsko-amerykańskiej, ale przede wszystkim do wzrostu produkcji, jeśli chodzi o przemysł zbrojeniowy – powiedział poseł Piotr Pyzik.

Niewykluczone, że tematem rozmów ministra Sikorskiego z sekretarzem Kerry’m będzie też tzw. afera podsłuchowa, ujawniona przez byłego współpracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Edwarda Snowdena.

RIRM

drukuj