XVI Przystanek Jezus rozpoczęty

„Rozmnożenie chleba miało jeden cel – postawić nam pytanie: Co nas w życiu nasyci?” – mówił podczas Mszy św. inaugurującej XVI Przystanek Jezus ks. bp Grzegorz Ryś. Eucharystii przewodniczył ks. bp Tadeusz Lityński, biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W tegorocznym Przystanku Jezus udział weźmie blisko 800 ewangelizatorów z Polski i z zagranicy. W Kostrzynie nad Odrą pojawią się goście z USA, Anglii, Francji, Niemiec, Turkmenistanu i Malezji. Uczestnikom przyświeca jeden cel – zanieść Zmartwychwstałego Jezusa na pola odbywającego się równolegle Przystanku Woodstock.

Choroba uniemożliwiła uczestnictwo we Mszy św. inaugurującej XVI Przystanek Jezus ks. bp. Edwardowi Dajczakowi, o którym uczestnicy inicjatywy zwykli mawiać „nasz biskup”. Eucharystii przewodniczył ks. bp. Tadeusz Lityński, a homilię wygłosił ks. bp Grzegorz Ryś, który w tym roku poprowadzi również rekolekcje dla ewangelizatorów.

W słowach skierowanych do uczestników PJ 2015 ks. bp Tadeusz Lityński mówił o ogromnej potrzebie obecności Ducha Świętego w dziele ewangelizacji podejmowanej przez przybyłych ewangelizatorów.

Papież Franciszek powiedział swego czasu, że niektórzy myślą, że Duch Święty jest niepotrzebny, że dobrze byłoby, gdyby się „zdrzemnął”. Niektórzy chcieliby, żeby tak było, ale tak być nie może. Jesteśmy w takim czasie, w takim miejscu, że nie pozwolimy na to, aby Duch Święty się „zdrzemnął”. Nie pozwolimy również na to, aby ktoś pomyślał, że jest On niepotrzebny – podkreślał ks. bp Tadeusz Lityński.

W homilii ks. bp Grzegorz Ryś nawiązał do niedzielnej Ewangelii o rozmnożeniu chleba (J 6, 1-15), w której zwrócił uwagę na cel dokonanego przez Jezusa cudu. „Rozmnożenie chleba miało jeden cel – postawić nam pytanie: Co nas w życiu nasyci?” – tłumaczył tegoroczny rekolekcjonista Przystanku Jezus.

Co was nasyci, abyście poczuli się spełnieni, zaspokojeni? (…) Pan Jezus pokazuje, że nie jest po to, aby karmić ludzi chlebem i rybami, ale także nie jest po to, aby być Królem tu i teraz tzn. w doczesnym wymiarze. Myślę, że to drugie dość trudno niektórym przyjąć. Jezus mówi, że Ojciec przygotował nam chleb, który nas nasyci – podkreślał ks. bp Grzegorz Ryś.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji nawiązał także do kolejnego rozdziału Ewangelii, w której Chrystus – jak mówił biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej – przygotował nam również wodę.

Gdybyśmy czytali dalej i doszli do siódmego rozdziału Ewangelii wg św. Jana, przeczytalibyśmy o tym, że Ojciec przygotował dla nas również wodę. (…) W ostatnim dniu święta, w Jerozolimie Jezus woła na cały głos: „Kto jest spragniony niech przyjdzie do mnie i pije. Strumienie wody żywej popłyną z jego wnętrza”. Chleb to oczywiście Syn Boga, Jezus Chrystus, który staje się Chlebem Życia. Woda to Duch Święty, pokarm od Ojca – wskazywał ks. bp Grzegorz Ryś.

Do Kostrzyna nad Odrą przybyło już przeszło 400 osób, które we wtorek rozpoczną ewangelizację na polach Przystanku Woodstock.

Biuro Prasowe PJ 2015/RIRM

drukuj