Rusza XIV edycja Przystanku Jezus

Dziś w Kostrzynie nad Odrą rozpoczyna się „Przystanek Jezus”. To już XIV edycja ogólnopolskiej inicjatywy ewangelizacyjnej, która skierowana jest do młodzieży uczestniczącej w przystanku Woodstock.

Hasłem tegorocznego spotkania są słowa „Wejść na drogę wiary i zaufania”. Jak zaznacza organizator Przystanku Jezus ks. Artur Godnarski inicjatywa ma przybliżyć osobę Jezusa Zmartwychwstałego, przynoszącego dar zbawienia.

– Przystanek Jezus 2013 to już XIV edycja ogólnopolskiej inicjatywy ewangelizacyjnej, która towarzyszy przystankowi Woodstock największemu festiwalowi rockowemu w Polsce, gdzie grupa ok.  1000 młodych ludzi towarzyszy młodzieży bawiącej się na Woodstocku. W Przystanku Jezus udział wezmą ewangelizatorzy, którzy przyjeżdżają z całej Polski, ale też spoza jej granic. Mamy zapowiedzianych gości z Francji, Irlandii, Anglii, Litwy, Słowacji, Czech i Niemiec. Możemy mówić, że ta ewangelizacja jest o charakterze międzynarodowym – akcentuje ks. Artur Godnarski.

Duszpasterz dodaje, że w tym roku inicjatywa będzie miała inny charakter. Co niestety wiąże się z nieprzychylnością organizatorów przystanku Woodstock.

– Tegoroczny Przystanek Jezus będzie miał zupełnie inną formę. W zasadzie każdy przystanek ma inną formę, ale bardzo często wpływ na nią ma to, na ile i na jakich warunkach dogadamy się z fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Niestety w tym roku mamy do czynienia z marginalizacją naszych działań, ponieważ zostaliśmy wystawieni na sam koniec pola Woodstock’owego w bardzo niedogodnej pozycji, ale przyjmujemy to też na dobrą monetę. Dlatego, że mimo tego, iż próbuje się marginalizować jakieś oddziaływanie Przystanku Jezus na młodzież na polu Woodstock’owym; my wiemy, że to może się obrócić w dobrym kierunku, ponieważ bardziej będziemy między młodymi na polu Woodstockowym – dodaje ks. Artur Godnarski.

W tym roku podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą młodzież będzie zgłębiała słowa Ojca Świętego,  jakie skieruje on do wiernych w Brazylii. Papież w Rio de Janeiro ogłosi także miejsce, w którym odbędzie się kolejne Światowe Spotkanie Młodych. Brana jest pod uwagę Polska.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski podczas Mszy  św. sprawowanej w kościele Matki Bożej Bolesnej w dzielnicy Botafogo powiedział do zgromadzonych, że w niedzielę czeka nas „niespodzianka, ale zapowiedziana”.

Ks. Artur Godnarski mówi, że te dwa lata należy wykorzystać na przygotowanie się młodych ludzi do dzielenia się Ewangelią.

– Z ogromną radością przyjmujemy wiadomość, że kolejne Światowe Dni Młodzieży – bardzo możliwe – że odbędą się w Polsce; Kraków byłby stolicą tych Światowych Dni Młodych. Już przygotowujemy się strategicznie do tego, aby podjąć wielką akcję ewangelizacyjną w Polsce, nakierowaną na ludzi młodych. Kontaktujemy się z różnymi ekipami ewangelizacyjnymi spoza granic Polski. Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji podjął już przygotowania w tej tematyce po to, aby te 2 lata dobrze wykorzystać na przygotowanie młodych ludzi na dzielenie się Ewangelią – zaznaczył ks. Artur Godnarski.

W tym roku nie będzie zarówno sceny jak i koncertów oraz prezentacji multimedialnych. Będzie natomiast poruszana tematyka pro-life, która ma być bodźcem do tego, aby młody człowiek uświadomił sobie jak ważne jest ludzkie życie. Dodatkowo będzie można uczestniczyć m.in w zajęciach prof. dr hab. Jacka Kurzępy, który przybliży wartości takie jak patriotyzm czy zaangażowanie społeczne.

RIRM

drukuj