Rosja wzmacnia marynarkę wojenną

Rosja zatwierdziła nową doktrynę morską. Dokument ten przewiduje utrzymanie mocarstwowej pozycji państwa na międzynarodowych akwenach oceanicznych.

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin powiedział, że przyczynami przyjęcia nowej doktryny są zmiany w sytuacji międzynarodowej.

Moskwa w ten sposób odpowiada na rozszerzanie NATO i tworzenie infrastruktury Sojuszu wzdłuż granic Rosji. Planuje odnowić flotę na Morzu Śródziemnym.

Poseł Michał Jach z sejmowej komisji obrony mówi, że w doktrynie znalazło się więcej haseł  niż sposobów realizacji tych zapowiedzi. Zwraca też uwagę na problemy finansowe Rosji.

– Ta doktryna wymaga jednak gigantycznych pieniędzy. Marynarka wojenna i obecność na morzu na to potrzeba bardzo dużo pieniędzy. To, że brakuje to świadczy o niskiej sprawności floty rosyjskiej i to na wszystkich akwenach. Wiem, że flota bałtycka jest sprawna w zaledwie 40%. Także te kwestie dotyczące tej wielkiej obecności Rosji na morzach i oceanach świata w moim przekonaniu są raczej na wyrost i raczej jako straszak – mówi Michał Jach.

46-stronicowy dokument zaznacza również, że celem aktywności morskiej Rosji na Pacyfiku jest utrzymanie przyjacielskich stosunków z Chinami.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl