fot. PAP/EPA

Stoltenberg: nadal głębokie różnice między NATO a Rosją

Rada NATO-Rosja przeprowadziła w środę „szczerą i poważną” dyskusję – poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po zakończeniu spotkania. Jak dodał, pokazało ono, że utrzymują się głębokie różnice między NATO a Rosją.

Według Stoltenberga podczas pierwszego od 2014 r. spotkania Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów rozmawiano o konflikcie na Ukrainie, działaniach wojskowych i ich przejrzystości oraz o sytuacji w Afganistanie.

Szef NATO poinformował, że wszyscy uczestnicy podkreślili konieczność pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na Ukrainie.

„Na Rosji spoczywa w tej sprawie szczególna odpowiedzialność” – powiedział Stoltenberg.

Dodał też, że członkowie Sojuszu wyrazili zaniepokojenie niedawnymi incydentami nad Morzem Bałtyckim z udziałem rosyjskich samolotów wojskowych.

„Między NATO a Rosją są głębokie i trwałe różnice. Dzisiejsze spotkanie tego nie zmieniło. Członkowie NATO pozostają przekonani, że nie może być powrotu do praktycznej współpracy z Rosją, zanim Rosja nie zacznie szanować prawa międzynarodowego” – powiedział Stoltenberg dziennikarzom.

PAP/RIRM

drukuj