NBP otwiera Centrum Pieniądza im. Sławomira Skrzypka

W Narodowym Banku Polskim odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Pieniądza im. Sławomira Skrzypka. Udział w uroczystości wezmą m.in. prezydent Andrzej Duda, prezes NBP Marek Belka oraz Dorota Skrzypek, wdowa po śp. Sławomirze Skrzypku.

Centrum Pieniądza to multimedialne muzeum, które w kompleksowy sposób będzie promowało wiedzę o historii pieniądza, bankowości i roli instytucji finansowych. Jego pomysłodawcą i inicjatorem był były prezes NBP Sławomir Skrzypek, który zginął w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Piotr Śliwowski, dyrektor Centrum Pieniądza, w filmie promującym placówkę podkreśla, że muzeum ma charakter interaktywny.

– Ekspozycja stała opowiada historię pieniądza, propaguje wiedzę ekonomiczną, przybliża i wyjaśnia rolę banków centralnych, znaczenie procesów ekonomicznych, a także uczy zasad bezpiecznego inwestowania. Dobra ekspozycja to taka, która wymaga od zwiedzających aktywnego uczestnictwa, wysiłku, dlatego tutaj – w Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego – będzie można zobaczyć jedną z największych kolekcji monet w Polsce i porozmawiać z wirtualnym bankierem, zajrzeć do bankowozu i do wnętrza bankomatu, a także sprawdzić autentyczność własnych pieniędzy w  laboratorium autentyczności, czy nawet spróbować podnieść sztabę złota – mówi dyrektor Centrum.

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka to ponad 2 tys. metrów kwadratowych ekspozycji podzielonych na 16 modułów tematycznych. Dla publiczności muzeum będzie dostępne od 14 maja, czyli tzw. Nocy Muzeów.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl