Macedonia: 14 nielegalnych imigrantów zginęło pod kołami pociągu 

Czternastu nielegalnych imigrantów zginęło pod kołami pociągu w okolicach miasta Veles w środkowej Macedonii; przebiega tamtędy trasa, którą coraz więcej przybyszów pokonuje, by dostać się do Europy Zachodniej przekazały władze.

Do tragedii doszło około w czwartek o godz. 20.30. Akcję ratunkową utrudniało ukształtowanie terenu; do miejsca wypadku można dotrzeć jedynie pociągiem lub pieszo.

Prokurator generalny Macedonii poinformował, że z rozmów z ocalałymi wynika, iż większość ofiar śmiertelnych pochodziła z Somalii i Afganistanu. Potwierdził śmierć 14 osób i podał, że na miejscu nie znaleziono rannych.

Według miejscowych mediów w ok. 50-osobową grupę imigrantów idącą po torowisku wjechał pociąg jadący z miejscowości Gevgelija, na południowej granicy Macedonii, do Belgradu. Wzdłuż tej trasy podróżują imigranci usiłujący dostać się z Grecji na Węgry.

„Maszynista zobaczył dużą grupę ludzi. Natychmiast zaczął hamować i włączył sygnalizację dźwiękową, dzięki czemu część ludzi zeszła z torów. Jednak zanim pociąg całkowicie się zatrzymał, zdążył przejechać część ludzi” – przekazała prokuratura w oświadczeniu.

Coraz więcej mieszkańców Bliskiego Wschodu i Afryki ucieka ze swoich krajów przed wojnami, biedą i prześladowaniami, wykorzystując Bałkany jako furtkę do zamożnej Europy Zachodniej. Trasa ta, choć dłuższa od przeprawy przez Morze Śródziemne, uważana jest za znacznie bezpieczniejszą.

W czwartek w Brukseli odbył się nadzwyczajny szczyt UE, zwołany w odpowiedzi na coraz częstsze katastrofy statków z imigrantami usiłującymi przedostać się z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy. W miniony weekend w wypadku kutra płynącego z Libii do Włoch mogło zginąć nawet 900 osób.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl