fot. PAP/EPA

Wielka Brytania – kary dla nielegalnych imigrantów złapanych na pracy

Zdecydowany głos w Wielkiej Brytanii w sprawie uchodźców. Rząd w Londynie, chcąc ograniczyć napływ ludności z Afryki, poinformował, że nielegalni imigranci podejmujący w Anglii pracę muszą się liczyć z karą pozbawienia wolności, a także z konfiskatą zarobionych pieniędzy.

Odpowiednie zmiany w przepisach zostaną zaprezentowane we wrześniu, kiedy parlament wznowi obrady po okresie wakacyjnym.

Brytyjski projekt zakłada, że nielegalny imigrant, który podejmie pracę, będzie musiał się liczyć z karą pozbawienia wolności do sześciu miesięcy i grzywną. Zarobione pieniądze mają być konfiskowane.

– Wszyscy, którzy myśleli, że Wielka Brytania postępuje łagodnie, nie powinni mieć wątpliwości. Jeśli jesteś tu nielegalnie, to podejmiemy kroki, aby uniemożliwić ci pracę, wynajęcie mieszkania, otwarcie konta w banku czy prowadzenie samochodu – powiedział James Brokenshire, minister ds. imigracji.

Karze pięciu lat więzienia podlegać będą natomiast pracodawcy, którzy świadomie zatrudnią osoby nielegalnie przebywające na terytorium Wielkiej Brytanii.

Według burmistrza miasta Kale na północy Francji, nielegalnych imigrantów przyciąga m.in. szczodry system brytyjskiej pomocy społecznej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj