fot. pl.wikipedia.org

Od września mniej pociągów InterRegio

Od 1 września Przewozy Regionalne zlikwidują większość tanich pociągów międzywojewódzkich. Spółka wyjaśnia, że przejazdy te są dla niej deficytowe, ponieważ PR nie dostają na ich funkcjonowanie żadnych dotacji. Ponadto likwidację zakłada program restrukturyzacji uzgodniony z Komisją Europejską. O sprawie poinformował „Nasz Dziennik”.

Decyzja o likwidacji połączeń odbije się przede wszystkim na kieszeniach podróżnych, ponieważ bilety na przejazdy PR należą do jednych z najtańszych.

Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych, wskazuje, że jest to efekt wieloletnich zaniedbań rządzących.

– Występowaliśmy do pani minister i do pani premier – bez efektu – że ustawę o usamorządowieniu trzeba zmienić i trzeba po prostu skoncentrować spółki w ramach jednego holdingu. Efektem jest właśnie kwestia pociągów InterRegio. Spółka Przewozy Regionalne jest w tej chwili w procesie restrukturyzacji finansowej – szuka oszczędności. PR i pociągi InterRegio są pociągami – z jednej strony komercyjnymi, a jednocześnie pociągami tanimi. Stąd padły ofiarą tego systemu – ocenił Leszek Miętek.

Likwidacja obejmie 10 tanich połączeń, w tym m.in. Poznań-Olsztyn, Poznań-Bydgoszcz, Szczecin-Warszawa oraz Katowice-Wrocław. Z rozkładów znikną także międzywojewódzkie interREGIObusy.

RIRM

drukuj