fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Premier Beata Szydło spotkała się z szefem chińskiego parlamentu

Premier Beata Szydło spotkała się dziś z przewodniczącym Komitetu Stałego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chin Zhangiem Dejiangiem. Jak poinformowała kancelaria premiera rozmowy dotyczyły m.in. współpracy gospodarczej i partnerstwa strategicznego.

– Wiodącym tematem rozmowy premier Beaty Szydło z szefem chińskiego parlamentu było poszukiwanie praktycznych mechanizmów polsko-chińskiego partnerstwa strategicznego. Rozmowa dotyczyła również dalszego zacieśnienia bilateralnej współpracy gospodarczej – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak podkreśliła kancelaria premiera spotkanie było także okazją do omówienia współpracy na forach wielostronnych, w tym w formacie 16+1(Europa Środkowo-Wschodnia + Chiny), a także zachęcenia chińskich inwestorów do większego zainteresowania polskim rynkiem.

– Spotkanie potwierdziło utrzymującą się wysoką dynamikę polsko-chińskich spotkań na najwyższym szczeblu. Stanowi dowód zaangażowania obu stron w realizację zapisów wszechstronnego partnerstwa strategicznego łączącego Polskę i Chiny od 2016 r – dodano w komunikacie.

Spotkania Zhang Dejianga w Warszawie rozpoczęły się dziś od rozmowy z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. W trakcie spotkania zostało podpisane memorandum o współpracy między Sejmem RP i OZPL.

Wydarzeniem towarzyszącym wizycie chińskiego polityka jest Chińsko-Polskie Forum Inwestycji i Infrastruktury Logistycznej, które odbędzie się w czwartek. Wezmą w nim udział zarówno przedstawiciele chińskiego biznesu, jak i polskiej branży budowlanej, logistycznej, lotniczej i kolejowej.

Wizyta delegacji chińskiej w Polsce potrwa do niedzieli. Tego dnia to szef chińskiego parlamentu zostanie przyjęty w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W maju b.r. w Chinach przebywała premier Beata Szydło, która wzięła udział w inauguracji międzynarodowego Forum Pasa i Szlaku oraz spotkała się z premierem Chin Li Keqiangiem. Efektem spotkania szefów rządów Polski i Chin było podpisanie dwóch dokumentów dotyczących współpracy w zakresie turystyki i gospodarki wodnej.

PAP/RIRM

drukuj