Cameron i Szydło spotkają się w piątek w Warszawie

Projekt porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską będzie kluczową kwestią piątkowej wizyty brytyjskiego premiera Davida Camerona w Warszawie. Z szefową rządu Beatą Szydło będzie on rozmawiać, m.in. o propozycji ograniczenia świadczeń socjalnych dla imigrantów.

Cameron ma również rozmawiać z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim – informował szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski.

Wizyta Camerona w Warszawie ma związek z projektem porozumienia określającego warunki dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, przedstawionym we wtorek przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

W negocjacjach z Londynem najtrudniejsze były brytyjskie żądania dotyczące możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw Unii Europejskiej. Wiele krajów unijnych, w tym Polska, obawiało się, że te żądania doprowadzić mogłyby do ograniczenia swobody przepływu osób w Unii. Przedstawiony przez Tuska dokument zakłada m.in., że kraje Unii Europejskiej mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć na cztery lata świadczenia dla nowych imigrantów z innych państw Unii.

Premier Szydło tuż po opublikowaniu dokumentu we wtorek mówiła, że wymaga on wnikliwej analizy; podkreśliła, że Wielka Brytania powinna pozostać w UE. Według szefowej rządu, planowana wizyta brytyjskiego premiera „to tylko dowód na to, że Polska jest ważnym państwem UE, w którym zabiega się o przekonanie do takich projektów, jak te, które chce przeprowadzić w tej chwili Wielka Brytania”.

Minister Waszczykowski ocenił, że propozycje zawarte w projekcie porozumienia nie wpłyną negatywnie na sytuację Polaków już mieszkających w Wielkiej Brytanii, ponieważ są skierowane na przyszłość. Jak mówił, „należy szukać kompromisu, bo dobrze mieć Wielką Brytanię razem w Unii”.

Wstępny charakter propozycji podkreślał prezydent Andrzej Duda. W wywiadzie dla TVP zwrócił uwagę, że w projekcie porozumienia zapisano, iż „mechanizm zabezpieczający”, który pozwoli krajom UE na ograniczenie dostępu do niektórych świadczeń socjalnych dla nowo przybyłych imigrantów z innego państwa unijnego, mógłby być uruchamiany tylko w „sytuacji gwałtownego napływu imigrantów zarobkowych”. Duda zaznaczył, że ważne jest, jaka ostatecznie będzie interpretacja określenia „gwałtowny napływ”.

Premier Szydło w czwartek przebywa w Londynie, gdzie weźmie udział w konferencji darczyńców dla Syrii. Na razie nie jest planowane dłuższe spotkanie w Londynie premierów Polski i Wielkiej Brytanii; być może dojdzie do krótkiej rozmowy.

PAP/RIRM

drukuj