Wizyta premier Beaty Szydło w Albanii

Premier Beata Szydło z wizytą w Tiranie. Na zaproszenie strony albańskiej szefowa rządu spotkała się z premierem i prezydentem Albanii. W misji gospodarczej polskiej delegacji towarzyszyli przedstawiciele rodzimych firm.

Współpraca w dziedzinie kultury, w zakresie inwestycji oraz gospodarcza – to główne cele dzisiejszej wizyty premier Beaty Szydło w Tiranie. W czasie bilateralnych rozmów doszło do podpisania kilku porozumień i umów zacieśniających współpracę między Polską a Albanią na najbliższe lata.

Po oficjalnej ceremonii powitania premier Beata Szydło spotkała się z premierem Albanii Edim Ramą.

Jednym z punktów dzisiejszej wizyty było podpisanie „Programu Współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Albanii na lata 2016-2019“ – wskazała Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

– Planujemy wspólne imprezy kulturalne, ale także po prostu współpracę pomiędzy polskimi i albańskimi instytucjami, wymianę młodzieży i zacieśnianie współpracy pomiędzy poszczególnymi instytucjami kultury – podkreśliła Magdalena Gawin.

W Tiranie premier Beata Szydło poparła starania Albanii o członkostwo w Unii Europejskiej.

– Polska wspierała i będzie wspierała Albanie w dążeniu do członkostwa w Unii Europejskiej. Postrzegamy to przede wszystkim jako bardzo ważny element bezpieczeństwa i stabilności w Europie i w regionie. Z naszej strony wyrażamy również gotowość do wspierania Albanii w tym procesie. Chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami – mówiła premier Szydło.

Premier Albanii podziękował szefowej polskiego rządu za wsparcie Polski.

– Zdajemy sobie sprawę, że niezbędne jest wzmocnienie naszej współpracy w regionie. Musimy przyspieszyć proces integracji i współpracy z regionem i Unią Europejską – powiedział Edi Rama.

W trakcie albańsko-polskiego Forum Ekonomicznego podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Albańską Agencją Rozwoju Inwestycji a Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Umowę o współpracy gospodarczej podpisał również Związek Izb Handlu i Przemysłu Albanii z polską Krajową Izbą Gospodarczą.

To okazja do promocji polskiej gospodarki i produktów – zaznaczyła premier Szydło.

– Wierzę w to głęboko, że dzisiejsze forum gospodarcze rozpoczyna bardzo dobrą współpracę pomiędzy naszymi państwami – podkreśliła.

Polska oferuje Albanii m.in. produkty związane z energetyką, maszyny rolnicze, autobusy, meble czy żywność.

Na dobrą współpracę gospodarczą z Albanią liczą polscy przedsiębiorcy – podkreśla Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

– Widzimy, że Albania jest dla nas potencjalnie ciekawym rynkiem do eksportu. Są z nami przedstawiciele różnych branży, m.in. eksporterzy maszyn rolniczych, produktów spożywczych czy sektor meblowy – wskazał Tomasz Pisula.

Dla polskich przedsiębiorców dużym potencjałem w Albanii może okazać się turystyka czy rolnictwo.

Robocza wizyta Premier Beaty Szydło zakończyła się spotkaniem z prezydentem Albanii Bujarem Nishanim. Ostatnie spotkanie dwustronne miało miejsce w 2004 r. Dzisiejsza wizyta to okazja do ożywienia stosunków polsko-albańskich.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj