Korzystne zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych

Program Mieszkanie dla Młodych będzie korzystny dla mieszkańców małych miejscowości – oceniają eksperci. Pojawią się także dopłaty dla rodzin wielodzietnych. Z oferty dofinansowania mieszkań będzie można skorzystać również na rynku wtórnym.

To tylko niektóre dobre zmiany znowelizowanej ustawy, która wchodzi dziś w życie.

Zmiany w ustawie dotyczącej Mieszkania dla Młodych mogą sprawić, że popularność programu wzrośnie. Najprawdopodobniej wpłynie to na ceny mieszkań i na zainteresowanie zakupem lokum wśród rodzin wielodzietnych – mówi Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości.

– Po pierwsze, mówimy tutaj o włączeniu do rynku wtórnego. On daje dostęp do dopłat mieszkańcom z niewielkich miast. Z drugiej strony mamy zaś znaczący wzrost dopłat i dostępności dla rodzin wielodzietnych. Wprawdzie w Polsce rodzin wielodzietnych, gdzie jest trójka lub więcej dzieci, nie mamy jakoś bardzo dużo, ale tych ludzi troszkę jest. Jeżeli będą mogli skorzystać z dopłat, kupić mieszkanie np. 30% taniej, to jestem przekonany, że skorzysta z tego dużo większa liczba rodzin niż dotąd – ocenia Marcin Krasoń.

Do tej pory mieszkańcy małych miejscowości nie mogli brać udziału w programie Mieszkanie dla Młodych ze względu na to, że w mniejszych ośrodkach było brak mieszkań na rynku pierwotnym – dodaje Krasoń.

– W tych miejscowościach handluje się praktycznie tylko rynkiem wtórnym. Na rynku pierwotnym żadna duża zmiana nie zajdzie. Myślę, że nadal część klientów będzie kupować od deweloperów mieszkania z dopłatami i tutaj sytuacja nie powinna się bardzo zmienić. Natomiast na rynku wtórnym może dojść do wahań cen. W zależności od tego, jak mają się ceny rynkowe do limitów –  mówi Marcin Krasoń.

Przewiduje się, że teraz na rynku pojawią się mieszkania w dobrej lokalizacji, przeznaczone całkowicie do remontu, które będą mogły zaliczać się do programu Mieszkanie dla Młodych.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj