MRPiPS: przyznawanie zasiłku stałego ma być przyspieszone

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej chce przyspieszyć przyznawanie zasiłku stałego. Zgodnie z projektem resortu rodziny, zasiłek będzie mógł być przyznany od miesiąca wystąpienia z wnioskiem o ustalenie stopnia niepełnosprawności.

W czasie oczekiwania na wydanie orzeczenia osoba starająca się o świadczenie będzie mogła otrzymywać zasiłek okresowy bez konieczności składania wniosku o jego przyznanie. Jak argumentuje ministerstwo, w ten sposób nie będzie pozbawiona środków do życia.

Pomysł MRPiPS pozytywnie ocenia poseł Barbara Bartuś z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

– Cieszę się, że ministerstwo działa na tylu polach i stara się każdemu problemowi, z którym się zetknęło, zaradzić i pomóc. Myślę, że to jest jedna z propozycji. Ta propozycja dopiero musi zostać poddana konsultacjom i później musi zostać podjęta decyzja. W moim przekonaniu jest to w tej chwili pomysł, który ma zaradzić problemowi, który już istnieje – mówi poseł Barbara Bartuś.

Projektowana nowelizacja ustawy o pomocy społecznej ma dostosować prawo do ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że obowiązujące regulacje są niezgodne z prawem.

Resort pracy zakłada, że nowelizacja ustawy mogłaby wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl