fot. pixabay.com

Resort rodziny nie rezygnuje ze wsparcia emerytów poprzez trzynastą oraz czternastą emeryturę

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie rezygnuje ze wsparcia dla seniorów. W tym roku do emerytów trafią dodatkowe świadczenia. „Trzynastka” będzie dla wszystkich, z kolei przy „czternastce” wprowadzony został próg dochodowy.

Choć pandemia wciąż nam towarzyszy, nie ma mowy, by rezygnować ze wsparcia dla emerytów. Pakiet „Emerytura Plus” będzie realizowany. Rząd jest na to gotowy – przekonuje Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Szefowa resortu tłumaczy, że seniorzy skorzystają na waloryzacji. Nie ominie ich też zapowiadana wcześniej tzw. trzynastka.

– Emerytura będzie wypłacana w kwietniu i w maju. Nie trzeba składać wniosków, ponieważ zostanie wypłacona automatycznie – wyjaśnia Marlena Maląg.

Obok trzynastego świadczenia w planach rządu jest też tzw. czternastka. Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone jednorazowo. Tutaj emeryci również nie będą musieli składać wniosków, a świadczenie otrzymają w listopadzie i grudniu. „Czternasta” emerytura trafi do najbiedniejszych seniorów, ponieważ wprowadzono próg dochodowy. W najbliższych dniach mają  przyspieszyć prace w parlamencie.

– Ten próg, który zaproponowaliśmy w ustawie to 2900 zł. W przypadku osób, które przekroczą ten próg, będzie zastosowany mechanizm złotówka za złotówkę. Czternasta emerytura w wysokości 1250 zł będzie pomniejszana o tę różnicę, czyli nadwyżkę powyżej 2900 zł – mówi szef resortu rodziny.

Mowa o kwotach brutto. Emeryci nie kryją, że „trzynastka” i „czternastka” to dla nich spore wsparcie.

– Ludzie mają małe emerytury, a niektóre rzeczy drożeją – ocenia emeryt z Wrocławia.

– Żeby sobie kupić najbardziej potrzebne rzeczy osobiste, które są spychane na dalszy plan, bo po prostu brakuje pieniędzy i nie starcza – wyjaśnia emerytka.

Do seniorów adresowane są także inne programy rządu, tj. „Aktywni Plus” i „Senior Plus”.

TV Trwam News

drukuj