fot. PAP

Niebawem ruszy wypłata czternastej emerytury

Na przełomie sierpnia i września emeryci mogą spodziewać się wypłaty tzw. czternastej emerytury. Od tego roku będzie to stałe świadczenie. „Czternastka” wyniesie około 1500 złotych.

Czternasta emerytura, podobnie jak trzynasta, jest już stałym świadczeniem. Na tę wiadomość czekali seniorzy w całej Polsce.

– To jest rewelacja. Dawniej nikt nie dawał ani 13-stki, ani 14-stki. Człowiek po prostu „klepał biedę” – powiedziała p. Teresa, emerytka.

Wstępnie „czternastka” ma wpłynąć na konta seniorów na przełomie sierpnia i września, ale aby to się stało, minister rodziny musi wydać jeszcze rozporządzenie.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że decyzja o wprowadzeniu świadczenia na stałe trwała kilka lat.

– Program został zrealizowany w 2021 i w 2022 roku. Teraz ostatecznie ustalono, że może wejść na stałe, czyli że czternasta emerytura będzie świadczeniem stałym – wskazał prezydent.

„Czternastka” będzie wypłacana z urzędu. W pełnej wysokości otrzymają ją osoby, których wysokość comiesięcznego świadczenia brutto nie przekracza 2 tys. 900 złotych. Do osób, które otrzymują wyższe świadczenie, czternasta emerytura trafi pomniejszona na zasadzie „złotówka za złotówkę”.

– Jeżeli emeryt przekroczy ten próg o 100 zł, to z czternastej emerytury również będzie miał potrącone 100 złotych – tłumaczył Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

„Czternastki” nie dostaną ci, którzy mają emeryturę powyżej 4 tys. 188 złotych.

Emeryci mogą też liczyć na coroczną waloryzację swoich świadczeń.

– Waloryzacje emerytur, które miały miejsce wcześniej, wynosiły 3-4 złote. Czasami nie były warte znaczka, który kosztował więcej niż te waloryzacje – przypomniał premier Mateusz Morawiecki.

W dobie wciąż zwiększonych kosztów życia rencistom i emerytom dodatkowe pieniądze z pewnością się przydadzą.

– Na przykład na leki, a nawet na lepsze jedzenie. Jak wcześniej miałam 1 tys. 160 zł emerytury, to na co mogłam sobie pozwolić? – mówiła p. Teresa.

– Na fizykoterapię, żeby kolana nie bolały, bo bardzo długo się czeka z NFZ na zabiegi – dodała p. Kazimiera, emerytka.

Całkowity koszt wypłaty czternastej emerytury wyniesie – tylko w tym roku – 10 mld złotych.

Dr Krystian Mieszkała, ekonomista, wskazał, że nie będzie to miało znaczącego wpływu na finanse publiczne.

– Jest to zbyt mała kwota w całym budżecie, żeby wpływać na kondycję czy płynność całego budżetu – ocenił dr Krystian Mieszkała.

„Czternastka” szczególnie pomoże tym, którzy otrzymują świadczenia poniżej minimalnej emerytury. Takich osób jest blisko 350 tysięcy.

– Osoby, które nie wypracowały sobie odpowiedniego stażu pracy, automatycznie mają niższe świadczenia – podsumował rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

W Polsce obecnie emerytury i renty pobiera 7 mln 800 tys. osób.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl