fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Nowela ustawy o „500 plus” trafi do prezydenta

Do podpisu prezydenta trafi nowela ustawy, która zakłada, że świadczenie „500 plus” będzie wypłacane także na pierwsze dziecko. W czwartek projekt ustawy poparli wszyscy głosujący senatorowie, dwóch wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z ustawą prawo do świadczenia „500 plus” będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18-go roku życia. Wsparcie otrzymają także dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Nowela znosi także kryterium dochodowe. Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca drogą elektroniczną. Miesiąc później urzędy będą przyjmowały wnioski w formie papierowej.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała, że zmiany w ustawie dotyczą także młodych rodziców.

– Dla rodziców, którym urodziło się dziecko, zostanie wydłużony termin – do trzech miesięcy na złożenie wniosków. Do tej pory był to jeden miesiąc, czas niewystarczający. Jeżeli rodzice złożą wniosek w trzecim miesiącu, to dostaną wyrównanie za dwa pierwsze miesiące i miesiąc złożenia wniosku. Również w sytuacjach losowych; jeśli coś stanie się jednemu z rodziców, to świadczenie przechodzi na drugą osobę – ojca lub matkę – wskazała Elżbieta Rafalska.

Obecnie z programu korzysta ponad 3 mln 600 tys. dzieci. Po rozszerzeniu liczba ta wzrośnie niemal dwukrotnie.

Od momentu funkcjonowania programu, czyli od 2016 r., na jego realizację przeznaczono ok. 70 mld zł.

RIRM

drukuj