fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm przegłosował część poprawek dot. tarczy antykryzysowej

Sejm przegłosował w nocy część poprawek tarczy antykryzysowej, które także wczoraj przyjął Senat. Wśród nich jest rozwiązanie, które umożliwi uruchomienie 100 miliardów złotych przeznaczonych na pomoc firmom dotkniętym kryzysem.

Kryzys związany z epidemią koronawirusa daje się mocno we znaki wielu pracownikom i właścicielom firm.

– Nieciekawie wygląda przestój w firmie. Nic nie robimy, nie ma żadnych dochodów, a są koszty. Jak nie ma przychodu, to nikt nie ma przychodu. Państwo nie może z tego korzystać – mówi mistrz krawiectwa Jarosław Konaszewski.

Naprzeciw tym trudnościom wychodzi przygotowana przez rząd tarcza antykryzysowa. Senat zakończył prace nad ustawą wprowadzającą szczególne instrumenty wsparcia dla firm.

– Głosowało 100 senatorów – za 89, przeciw jeden wstrzymał się jeden – poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Wśród przyjętych przez Senat poprawek jest, zgłoszona przez senatora PiS Marka Pęka, propozycja objęcia wsparciem z tarczy antykryzysowej firm założonych między 1 lutego a 1 kwietnia br. Inna, także zgłoszona przez senatora Pęka, przewiduje zwolnienie ze składki ZUS wszystkich firm jednoosobowych, bez względu na wysokość przychodu. Przyjęto też poprawkę konieczną do uruchomienia tarczy antykryzysowej, w tym 100 mld zł, które mają trafić do przedsiębiorców.

– Tam są wszystkie gwarancje Skarbu Państwa, całe obligacje to instrumentarium , które jest konieczne; bez przyjęcia tej poprawki nie jesteśmy w stanie uruchomić tarczy finansowej. Sejm musiał by jeszcze raz ponowić całą tą legislację – podkreślił senator Marek Pęk.

Poprawki wróciły do Sejmu, który prawie połowę przyjął dziś w nocy. W myśl przyjętych rozwiązań wsparcie otrzymają także firmy, które powstały między 1 lutego a 1 kwietnia. Przedsiębiorstwa jednoosobowe będą zwolnione ze składek ZUS, wydłużono też koncesję związków sportowych.

TV Trwam News

drukuj