Sejm: konferencja „Rady seniorów – partnerstwo z samorządami”

O aktywności zawodowej i społecznej osób starszych oraz o ich roli w lokalnej polityce międzypokoleniowej rozmawiają dziś w Sejmie seniorzy, eksperci i politycy.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji w Sejmie trwa konferencja „Rady seniorów – partnerstwo z samorządami”.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska podkreśliła, że aktywność osób starszych w partycypacji społecznej jest niższa niż osób młodszych.

Gminne rady seniorów odgrywają ważną rolę integrującą i koordynującą działania w zakresie polityki społecznej na rzecz osób starszych w środowisku lokalnym – dodała.

– One właśnie pozwalają koncentrować wysiłki, ale i zasoby na rzecz stworzenia wspólnego przedsięwzięcia. Współpraca organizacji w ramach rad działających na danym obszarze umożliwia sformułowanie wspólnego stanowiska w bardzo ważnych kwestiach społecznych np. zdrowia, aktywności, pomocy prawnej, bezpieczeństwa. Tylko wspólne podejmowanie działań przynosi lepsze efekty. Rady mają możliwość wnioskowania o konkretne rozwiązania, bądź też rozstrzygnięcia – wskazywała wiceminister Elżbieta Bojanowska.

Możliwość tworzenia gminnych rad seniorów została wprowadzona w 2013 roku. Rady skupiają przedstawicieli osób starszych, organizacji działających na ich rzecz oraz prowadzących Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych jest obchodzony 1 października od 26 lat – został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 r.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl