MSZ Rosji przestrzega przed konsekwencjami ew. agresji USA w Syrii

Bezpośrednia agresja Stanów Zjednoczonych wobec syryjskiego rządu i jego sił zbrojnych będzie prowadzić do „przerażających przesunięć tektonicznych” na Bliskim Wschodzie – powiedziała w sobotę rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

Słowa przedstawicielki rosyjskiego resortu dyplomacji cytuje agencja RIA-Nowosti.

Moim zadaniem jest wyjaśnienie dlaczego tak ważne jest przestrzeganie porozumień. Jeżeli dojdzie do bezpośredniej agresji USA przeciwko Damaszkowi i syryjskiej armii wtedy nastąpią przerażające przesunięcia tektoniczne nie tylko w tym kraju (Syrii), ale przede wszystkim w regionie – mówiła Zacharowa.

Jak podkreśla RIA-Nowosti rzeczniczka MSZ ocenia, że ewentualna zmiana władzy w Syrii oznaczałaby rządy „terrorystów wszelkiego rodzaju”. Przestrzegła też przed powtórzeniem w Syrii scenariusza z Iraku, w którym tamtejsza armia „stała się bazą” dla dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Dzień wcześniej szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow mówił, że USA usiłują oszczędzić w Syrii ugrupowania dżihadystyczne na wypadek, gdyby były one potrzebne w celu odsunięcia od władzy syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Ławrow po raz kolejny powtórzył, że USA nie dotrzymały obietnicy oddzielenia dżihadystów, np. z powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra, obecnie przemianowanego na Dżabat Fatah al-Szam, od wspieranych przez siebie umiarkowanych rebeliantów.

Ławrow, wypowiadający się w pierwszą rocznicę rozpoczęcia rosyjskich nalotów w Syrii, bronił prowadzonych przez Rosję i Syrię bombardowań oblężonych, kontrolowanych przez rebeliantów dzielnic Aleppo. Podkreślał, że Rosja pomaga w ten sposób siłom Asada w „walce z terrorystami”.

Oświadczył też, że porozumienie między Rosją, a USA w sprawie zawieszenia broni w Syrii zawarte 9 września w Genewie, wciąż działa.

 PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl