Spada liczba rodzin otrzymujących świadczenia

Pomimo podniesienia pod koniec ubiegłego roku progów dochodowych, które uprawniają m.in. do zasiłku na dziecko, ośrodki pomocy społecznej wypłaciły w 2012 r. o 10 proc. mniej  zasiłków rodzinnych niż rok wcześniej.

Eksperci wskazują, że wzrost progów dochodowych był nieznaczny, zaś pensje rosną szybciej, przez co wiele osób zamiast uzyskać prawo do świadczeń utraciło je.

Na obniżenie świadczeń wpłynęła też zmiana sposobu naliczania dochodu. Obecnie zamiast przez 12, dochód dzieli się przez liczbę rzeczywiście przepracowanych miesięcy. To jednoznacznie wskazuje, że zmiany wprowadzone przez rząd Donalda Tuska były jedynie kosmetyczne – mówi poseł Jadwiga Wiśniewska.

– Mamy w tej chwili w Polsce kuriozalną sytuację, że coraz mniej rodzin korzysta z pomocy socjalnej. Co czynniki rządowe przedstawiają w następujący sposób: sytuacja rodzin znacznie poprawiła się, ponieważ mniej osób korzysta z tej pomocy. To jest oczywiście błędne i nieprawidłowe odczytywanie wskaźników. Eurostat podaje, że skala biedy i ubóstwa w Polsce stale się pogłębia. Co trzecie dziecko w Polsce żyje w biedzie. Co trzecie dziecko nie ma zapewnionych podstawowych warunków do prawidłowego i dobrego rozwoju – powiedziała poseł Jadwiga Wiśniewska.

Taką sytuację – jak dodaje poseł – mógłby zmienić program „Teraz rodzina”.

Niestety projekty Prawa i Sprawiedliwości są odrzucane przez Sejm w pierwszym czytaniu. W roku, który Donald Tusk nazwał „Rokiem Rodziny” w styczniu w Sejmie niestety nie zajmowaliśmy się projektami prorodzinnymi – mówię to z dużym ubolewaniem. Cały czas Sejm jest zasypany walką ideologiczną, zajmuje się projektami obyczajowymi, tzw. „związkami partnerskimi”. Sejm pod kierownictwem Ewy Kopacz nie rozwiązuje realnych problemów polskiej rodziny – powiedziała poseł Jadwiga Wiśniewska.

Wypowiedź poseł Jadwigi Wiśniewskiej


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl