Lasy Państwowe: blisko 40 tys. ha lasów do odnowienia

Szacuje się, że 39,2 tys. hektarów lasów nadaje się do całkowitego odnowienia – powiedziała PAP rzecznik prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska. Dodała, że straty w drewnie to 9,8 mln metrów sześciennych.

„W oparciu o meldunki wstępnie szacuje się, że łącznie w Lasach Państwowych +miąższość wywrotów i złomów wynosi 9,8 mln metrów sześciennych. Powierzchnia uszkodzona wynosi 79,7 tys. ha, w tym szacunkowa powierzchnia do odnowienia wynosi 39,2 tys. ha+” – wynika z informacji przesłanej PAP przez Annę Malinowską z biura prasowego Lasów Państwowych.

Dane te dotyczą szkód wyrządzonych przez nawałnice, jakie przeszły późnym wieczorem 11 sierpnia przez wiele regionów Polski.

Po sprzątaniu zniszczonych lasów drewno trafi do sprzedaży. Jak poinformowały jeszcze w ub. tygodniu Lasy Państwowe, wiatrołomy trafią do sprzedaży w niższej cenie niż standardowa.

„Jeszcze nie określiliśmy, o ile cena będzie niższa. Będzie to też zależało od stopnia zniszczenia drewna wystawionego na sprzedaż” – powiedziała Anna Malinowska.

Jak powiedział Wojciech Nitka ze Stowarzyszenia Dom Drewniany, branża jest w stanie przerobić każdy metr sześcienny drewna, który pojawi się na rynku.

Na dziś wiadomo, że zniszczonych zostało ok. 80 tys. hektarów lasów. Straty są w zwierzynie, zniszczone zostały także cenne gatunki roślin.

Ze względów bezpieczeństwa w miejscach katastrofy obowiązuje zakaz wstępu do lasu. Połamane drzewa, zwisające konary i gałęzie stwarzają niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.

Późnym wieczorem 11 sierpnia w wielu regionach Polski przeszły nawałnice. Na terenie Nadleśnictwa Rytel (RDLP w Toruniu) śmierć poniosły dwie nastolatki przebywające na obozie harcerskim w okolicach miejscowości Suszek, a część uczestników zostało rannych.

 PAP/RIRM

drukuj