K. Szczerski: Są postępy ws. budowy w Polsce stałej bazy wojsk USA

Są postępy w sprawie budowy stałej bazy USA w Polsce – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. W marcu Pentagon wyda na ten temat specjalny raport. Niewykluczone, że również w przyszłym roku amerykańska administracja zajmie się kwestią zniesienia wiz dla Polaków.

Szef gabinetu prezydenta Polski Krzysztof Szczerski zakończył swoją wizytę w USA w środę. Spotkał się tam m.in. z kongresmenami oraz amerykańskimi ekspertami do spraw bezpieczeństwa. Głównym tematem rozmów był Fort Trump, czyli stała baza amerykańskiego wojska w Polsce.

– Wydaje mi się, że jesteśmy bliscy osiągnięcia konsensusu waszyngtońskiego, jeśli chodzi o tego typu decyzje. Rzeczywiście, po stronie amerykańskiej dzisiaj jest pozytywna odpowiedź na to oczekiwanie prezydenta Polski, które zostało nazwane pojęciem Fort Trump – powiedział Krzysztof Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował już, że Polska mogłaby przeznaczyć na budowę bazy nawet dwa miliardy dolarów.

– Jest postęp i to jest najważniejsze. Rzeczywiście, celem prezydenta Andrzeja Dudy jest to, by ulokować w Polsce na trwałe infrastruktury bezpieczeństwa amerykańskiego, amerykańskiej armii – zaznaczył szef gabinetu prezydenta RP.

Oficjalne stanowisko Amerykanów w tej sprawie poznamy za kilka miesięcy.

– Początek marca – raport Pentagonu. Myślę, że od tego momentu będziemy już mówili o przełomowych decyzjach czy o uruchomieniu mechanizmu decyzyjnego – wskazał Krzysztof Szczerski.

W przyszłym roku może także nastąpić przełom w sprawie zniesienia wiz amerykańskich dla Polaków.

– Tak, czekamy na opublikowanie tegorocznego raportu z podsumowania amerykańskiego roku wizowego i – jak się wydaje – te wiadomości będą dobre. Polskie wskaźniki tzw. odmów pewnie zbliżają się do tej granicy, która jest wymagana, żeby wejść w program znoszący wizy dla Polaków – oświadczył szef gabinetu prezydenta RP.

Jak mówił minister Krzysztof Szczerski, strona amerykańska wyraża wolę pozytywnego zakończenia procesu.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl