fot. PAP/Rafał Guz

K. Szczerski: Odrzuciliśmy politykę bezbronności i postawiliśmy na bezpieczeństwo energetyczne

Odrzuciliśmy politykę bezbronności i postawiliśmy na bezpieczeństwo energetyczne – powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Polityk odniósł się w ten sposób do umowy, jaką Polska zawarła z Ukrainą w zakresie wspólnego pozyskiwania i wydobycia gazu. Kontrakt podpisali PGNiG i ukraińska firma gazowa ERU. Dokument dotyczy prac na złożu Przemyśl, które leży na granicy polsko-ukraińskiej [więcej].

Wydobycie surowca po naszej stronie wyniosło dotychczas 65 mld metrów sześciennych. Umowa pozwala Polsce na rozszerzenie prac o ukraińskie złoża.

Krzysztof Szczerski wskazał, że nasz kraj jest częścią regionalnego systemu bezpieczeństwa energetycznego.

– To jest nie tylko kwestia naszego wewnętrznego patrzenia ku sobie i wyłącznie na rzecz własnego bezpieczeństwa, ale także zaczynamy myśleć o Polsce w zupełnie innych kategoriach – już nie tylko jako kraju, który sam sobie musi to bezpieczeństwo zagwarantować, ale sam sobie musi wypełnić potrzeby energetyczne, a także zaczyna być rozumiany jako część regionalnego systemu bezpieczeństwa energetycznego; jako część systemu, w którym Polska będzie mogła pełnić rolę także dystrybutora bezpieczeństwa energetycznego dla regionu poprzez partnerstwa regionalne. Jednym z takich partnerstw jest właśnie partnerstwo polsko-ukraińskie – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

PGNiG przygotowało już wstępny plan odwiertów na Ukrainie. Pozyskany gaz ma poprawić bilans Ukrainy. Niewykluczone, że surowiec będzie też eksportowany do Polski.

RIRM

drukuj