Szef gabinetu prezydenta Dudy oddał hołd Polakom pomordowanym na Ukrainie

Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski, który we wtorek przyleciał do Kijowa na posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy, oddał hołd Polakom pomordowanym na ziemiach ukraińskich.

Szczerski rozpoczął pobyt w stolicy Ukrainy od wizyty w kościele św. Aleksandra, gdzie pomodlił się pod krzyżem „Pamięci pomordowanych Polaków, mieszkańców tych ziem”. Następnie udał się na posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy, które już się rozpoczęło.

Krzyż poświęcony pamięci Polaków pomordowanych na ziemiach ukraińskich przekazał księdzu biskupowi Witalijowi Skomarowskiemu, administratorowi apostolskiemu diecezji kijowsko-żytomierskiej, prezydent Duda podczas wizyty z okazji 25. rocznicy niepodległości Ukrainy w sierpniu 2016 roku.

„Cieszę się, że dzięki inicjatywie prezydenta RP i ks. bp Skomarowskiego w Kijowie jest kolejne miejsce, gdzie można zadumać się nad tragicznym losem Polaków na Wschodzie. To kolejny mały, ale konkretny krok na drodze do wspólnej pamięci” – powiedział PAP Szczerski. Jak zaznaczył, modlitwa pod krzyżem pamięci była dla niego „osobistym, głębokim przeżyciem”.

Metrowy krzyż z napisem „Pamięci pomordowanych Polaków, mieszkańców tych ziem”, z podpisem „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda” znajduje się w głównej świątyni rzymskokatolickiej Kijowa, którą jest konkatedra św. Aleksandra.

We wtorek w Kijowie odbędzie się posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy. Strona polska poruszy m.in. problem ostatnich prowokacji wymierzonych w polskie miejsca pamięci i konsulat w Łucku – zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Szczerski, który przewodniczy polskiej delegacji, poinformował PAP, że podczas dyskusji poruszone zostaną zagadnienia z zakresu polityki bezpieczeństwa, stan realizacji porozumień mińskich i perspektyw rozwoju sytuacji na wschodzie Ukrainy.

„Strona polska poruszy problem ostatnich prowokacji wymierzonych w polskie miejsca pamięci i konsulat w Łucku. Zwróci się także o informacje na temat przebiegu śledztw oraz działań strony ukraińskiej na rzecz poprawy zabezpieczenia tych miejsc na przyszłość” – zapowiedział Szczerski.

Jak poinformował, program posiedzenia zawiera również szereg punktów z zakresu współpracy bilateralnej, w tym współpracy gospodarczej. Jak zaznaczył, osobna sesja zostanie poświęcona tematyce dialogu historycznego pomiędzy Polską a Ukrainą.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl