fot. TVP Info

K. Szczerski: Jeszcze dziś poproszę o kontakt z doradcą E. Macrona

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski zapowiedział, że jeszcze dziś poprosi polską placówkę w Paryżu, żeby skontaktowała go z doradcą międzynarodowym prezydenta-elekta Francji Emmanuela Macrona.

Krzysztof Szczerski, który towarzyszy prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas jego wizyty w Etiopii, był pytany o obawy w związku z niektórymi wypowiedziami Macrona nt. Polski.

„Teraz jest taki moment w naszych relacjach, że do stołu usiądą dyplomaci (…). Dzisiaj poproszę naszą placówkę w Paryżu, żeby skontaktowała mnie z doradcą międzynarodowym pana prezydenta-elekta Macrona, z którym się spotkałem kilka miesięcy temu w Paryżu i miałem dobrą, ponad półtoragodzinną rozmowę z nim. Mam nadzieję, że jeśli nic się tam nie zmieni, jeśli chodzi o otoczenie prezydenta Macrona, to pewnie będę mógł tę rozmowę rozpoczętą w lutym kontynuować”- podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Od tego jesteśmy my, dyplomaci, żeby posprzątać po kampanii, żeby słowa z kampanii teraz już stały się częścią tamtej historii, a zaczniemy budować relacje dyplomatyczne polsko-francuskie z nowym prezydentem Francji” – dodał prezydencki Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister zaznaczył, że prezydent-elekt stoi przed poważnym politycznym testem, którym będą czerwcowe wybory parlamentarne we Francji. Zdaniem prezydenckiego ministra, przyszłość polityki francuskiej, „tego zwrotu w polityce, którą zapowiada prezydent Macron będzie zależała od tego, czy jego ruchowi społecznemu uda się wygrać wybory i że będzie mógł mieć stabilną większość także popierającą go w parlamencie”.

„To jest zatem taki okres gorący dla samego prezydenta-elekta, niedługo już prezydenta Francji, więc będzie czas na to, żeby te nasze dwustronne relacje na spokojnie zbudować” – powiedział Szczerski.

Polityk nawiązał też do depeszy gratulacyjnej jaką w niedzielę wieczorem do Macrona wystosował prezydent Andrzej Duda.

Jak podkreślił, „jest to depeszą nie tylko kurtuazyjną, ale także zawierająca pewien plan polityczny kontaktu polsko-francuskiego na najbliższy czas”. Dodał, że składa się ona z czterech punktów dotyczących: relacji bilateralnych opartych na wzajemnym szacunku; relacji europejskich opartych na wartościach i wspólnym rynku; relacji Trójkąta Weimarskiego jako osi budowy wspólnej Europy; relacji atlantyckich w ramach NATO w zakresie bezpieczeństwa Europy i zachodniego świata.

Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej do Emmanuela Macrona podkreślił, że liczy na spotkanie w najbliższym czasie, „które pozwoli na podjęcie dialogu na temat przyszłości wspólnej Europy, zbudowanej na zasadach wzajemnego szacunku równych państw i wolnych narodów”. Wyraził także nadzieję na „owocną współpracę w zakresie odbudowy zaufania Europejczyków do procesu integracji europejskiej, który opiera się na wspólnych wartościach i na jednolitym rynku czterech wolności gospodarczych”.

 „Jestem przekonany, że łączy nas wspólna troska o bezpieczeństwo naszego kontynentu, czego gwarancją jest współpraca transatlantycka w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, odpowiedzialna polityka w ramach Unii Europejskiej i z naszymi sąsiadami oraz przestrzeganie prawa międzynarodowego” – czytamy w depeszy gratulacyjnej szefa państwa polskiego.

PAP/RIRM

drukuj