fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Toruń: Wiosną kolejna konferencja na temat wprowadzenia bonu edukacyjnego

Na wiosnę przyszłego roku w Toruniu odbędzie się kolejna konferencja na temat wprowadzenia bonu edukacyjnego. Chodzi o to, by środki z budżetu państwa szły niejako za studentem. Przyszły student mógłby zrealizować taki bon także na uczelni prywatnej.

Kilka miesięcy temu w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej doszło w tej sprawie do spotkania przedstawicieli uczelni niepublicznych. W konferencji brał również udział przedstawiciel resortu nauki.

Ministerstwo proponowało wówczas, że student czy jego rodzic będzie mógł odpisać od dochodu część czesnego na niepublicznej uczelni. Uczestnicy konferencji sceptycznie patrzyli na to rozwiązanie. Wskazywano, że skorzysta z niego niewiele osób. Dziś – jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” – pomysł ten upadł.

Organizatorzy toruńskiej konferencji podkreślają dalej, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie bonu edukacyjnego – mówi Andrzej Jaworski, wieloletni poseł, przewodniczący instytutu Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II.

– Widzimy doskonale, że uczelnie państwowe nie zawsze odpowiadają na wyzwania, których oczekują studenci, dlatego półśrodki według mnie nie zawsze są dobre. One może małej liczbie studentów by pomogły. Natomiast jeśli chcemy mówić o sprawiedliwym systemie, aby naprawić te błędy, które są, to tylko wprowadzenie bonu edukacyjnego dla studentów – wskazuje Andrzej Jaworski.

W poprzedniej konferencji w WSKSiM obok przedstawicieli uczelni wzięli także udział sami studenci. Już wówczas podnoszono, że potrzebne jest kolejne spotkanie, na którym zostaną omówione dotychczasowe działania na rzecz wprowadzenia bonu edukacyjnego. Uczestniczy konferencji mają po raz kolejny wystąpić z propozycją do ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

RIRM

drukuj