fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr I. Nowosad: WSKSiM w Toruniu zmienia się i dostosowuje do tego, co aktualnie dzieje się na rynku pracy

Drzwi otwarte mamy już praktycznie zawsze od lutego dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby zapoznać się z funkcjonowaniem w murach naszej uczelni. Realizujemy różne eventy i spotkania zachęcające do tego, żeby poznać naszą uczelnię, życie studenckie. Studenci sami często uczestniczą w tym, jako tacy mentorzy i prowadzący te grupy młodzieży przez różnego rodzaju sale dostępne w naszej uczelni, ale rzeczywiście oferta też jest zmienna. Zmienia się, dostosowuje się do tego, co aktualnie dzieje się na rynku pracy, jakie jest zapotrzebowanie – podkreśliła dr Ilona Nowosad, dziekan ds. studenckich WSKSiM w Toruniu we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, w tym roku maturę zdało 74 procent tegorocznych absolwentów [więcej].

Według dziekan ds. studenckich WSKSiM w Toruniu statystyka ta nie odbiega od tej z poprzednich lat.

– Gratuluję serdecznie tym wszystkim maturzystom, którzy już dziś mogą spokojnie odetchnąć i udać się po swoje świadectwa maturalne […] Uważam, że rzeczywiście matury, jako egzamin dojrzałości, który jest takim certyfikatem wejścia na uczelnie wyższe, powinien być rzeczywiście bardziej wymiernym narzędziem pomiaru wiedzy i umiejętności w przypadku oczywiście szkół technicznych, bo odstąpiliśmy już od egzaminów wstępnych. Prawie wszystkie uczelnie zrezygnowały z tego i rekrutujemy na podstawie samych świadectw maturalnych, więc jest to ważny egzamin i on ten poziom powinien podtrzymywać – zaznaczyła dr Ilona Nowosad.

Na przyszłych studentów czeka również Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Drzwi otwarte mamy już praktycznie zawsze od lutego dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby zapoznać się z funkcjonowaniem w murach naszej uczelni. Realizujemy różne eventy i spotkania zachęcające do tego, żeby poznać naszą uczelnię, życie studenckie. Studenci sami często uczestniczą w tym, jako tacy mentorzy i prowadzący te grupy młodzieży przez różnego rodzaju sale dostępne w naszej uczelni, ale rzeczywiście oferta też jest zmienna. Zmienia się, dostosowuje się do tego, co aktualnie dzieje się na rynku pracy, jakie jest zapotrzebowanie – podkreśliła dziekan WSKSiM.

Jak zaznaczyła dr Ilona Nowosad – toruńska uczelnia dba o to, żeby zaproponować młodym ludziom atrakcyjne i aktualne kierunki studiów, a w ramach tych kierunków nowe specjalności.

Stało się tak w zeszłym roku, gdzie na kierunku informatyka  otworzyliśmy specjalność: inteligentne systemy informatyczne. W tym roku kolejne specjalności na innych kierunkach, bo pojawiły się specjalności na dziennikarstwie: dziennikarstwo kulturowe, które jest dostępne na studiach pierwszego stopnia, czyli tych, które kończą się dyplomem licencjata. Na studiach dziennikarskich drugiego stopnia, czyli magisterskich mamy kolejną nowość jako specjalizację pod nazwą cyberkultura. Bardzo ciekawe obydwa profile tych studiów dziennikarskich. Oczywiście oprócz tych, które już wcześniej były przez nas prowadzone, czyli na dziennikarstwie pierwszego stopnia jest to dziennikarstwo radiowo-telewizyjne i oczywiście dziennikarstwo kulturowe. W przypadku dziennikarstwa drugiego stopnia, czyli już dla osób, które mają minimum tytuł licencjata mamy dziennikarstwo informacyjne; sztuka prezenterska, gdzie oczywiście studenci uczą się pracy z mikrofonem, przed kamerą, pracy w newsroomach, w agencjach informacyjnych: radiowych, telewizyjnych, internetowych. Dziennikarstwo online i marketing sieciowy – powiedziała rozmówczyni.

Gość Radia Maryja poinformowała również o kolejnym projekcie. W murach uczelni będzie można od tego roku rozpocząć studia na kierunku pielęgniarstwo.

To są również studia pierwszego stopnia, a więc kończą się dyplomem  licencjata i one obejmują bardzo szeroką wiedzę  z zakresu nauk o zdrowiu i nauk medycznych. Oczywiście wszystko jest związane w ścisły sposób z pielęgniarstwem i opieką nad osobami chorymi. Bardzo dużym filarem tego kształcenia są oczywiście zajęcia praktyczne, które będą realizowane przy współpracy z ośrodkami zdrowia, z którymi mamy zawarte różne porozumienia. Mamy dostępną formułę stacjonarną, czyli studiów dziennych, ale również studia niestacjonarne dla osób pracujących, to jest takim ukłonem w stronę osób, które rzeczywiście już zawodowo są czynne, a chciałyby jeszcze rozwinąć swoje umiejętności i wiedzę w tym zakresie, nie rezygnując z zatrudnienia, żeby móc zdobyć takie wykształcenie – zaznaczyła dziekan WSKSiM.

Toruńska uczelnia nie zapomniała również o kandydatach, którzy chcieliby podjąć studia politologiczne.

Na kierunku politologia, na studiach drugiego stopnia, od najbliższego roku akademickiego będziemy funkcjonować już w poszerzonej liście specjalności. Administracja i zarządzanie w sektorze publicznym, która poświęcona jest umiejętności z zakresu zarządzania finansami publicznymi, przeciwdziałania patologiom organizacyjnym, poświęcone są administracji samorządowej, zarządzaniem finansami lokalnymi, zarządzaniem projektami, nadzorem i kontrolą w administracji publicznej, jak również różnego rodzaju audytami wewnętrznymi w tej administracji. Bardzo potrzebne na rynku pracy umiejętności, które na tym kierunku umożliwiamy kandydatom i studentom, by na rynku pracy się odnaleźć – podsumowała rozmówczyni.

Szeroka oferta kierunków czeka również na studiach podyplomowych. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej uczelni www.wsksim.edu.pl. Cała rozmowa z dr Iloną Nowosad dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj