fot. PAP/Paweł Supernak

Stypendia dla młodzieży polonijnej

Około 500 stypendiów przyznała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej studentom polskiego pochodzenia. Wpisuje się to, w założenia rządowego programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą.

Prawie 20 milionów Polaków rozsianych jest po wszystkich kontynentach świata.

Ta ogromna grupa ludzi wymaga ciągłego kontaktu i wsparcia, wsparcia w różnej formie – powiedział dr inż. Aleksander Socha ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Jedną z tych form jest program stypendialny im. gen. Władysława Andersa, realizowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Umożliwia on podjęcie studiów na polskich uczelniach wyższych młodzieży polonijnej oraz  posiadaczom Karty Polaka. W tym roku o stypendium ubiegało się ponad 1,5 mln osób.

– Przydzieliliśmy 462 stypendia i mamy nadzieje, że te osoby, które  stypendia otrzymały będą mogły szczęśliwie rozpocząć nowy rok akademicki 2020/2021 –  zaznaczyła dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

To realizacja rządowej strategii wspierania Polaków mieszkających poza granicami Polski.

– To jest szansa dla tych, którzy dzięki naszym stypendiom, rządu polskiego, realizowanym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, będą mieli za co się utrzymać w Polsce i zostaje już tylko studiowaćpodkreślał wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Wojciech Maksymowicz.  

Na wybranych przez siebie polskich uczelniach studiować będą Polacy m.in. z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Czech.

– Ci młodzi ludzie będą mogli, korzystając z tego stypendium, wzmocnić swoje związki z Polską, z polszczyzną, niektórzy z nich będą mogli doszlifować znajomość języka polskiego – powiedział zastępca dyrektora Akademii Dyplomacji MSZ  Przemysław Wyganowski.

A w przyszłości – jak zaznaczył przedstawiciel MSZ – jak już będą pracować zawodowo, przyczynią się do pogłębiania relacji między Polską a krajami, w których  przebywają.  W tym roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej na program stypendialny przeznaczyła łącznie 27 mln zł.

TV Trwam News

drukuj