WSKSiM: konferencja pt. „Kościół wobec pluralizmu w życiu społecznym. Dialog czy konflikt?”

W murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa konferencja naukowa pod hasłem: „Kościół wobec pluralizmu w życiu społecznym. Dialog czy konflikt?”

„Kościół wobec pluralizmu w życiu społecznym. Dialog czy konflikt?”. Na to pytanie odpowiadają uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej w murach WSKSiM w Toruniu. Dialog – jak podkreślił ks. dr Jarosław Sobkowiak z UKSW – powinien toczyć się w prawdzie. Inaczej żaden dialog nie ma sensu.

– Nie wchodzimy w życie społeczne po to, żeby wejść w konflikt. Wchodzimy w życie społeczne po to, żeby wejść w dialog, ale kiedy dyskutujemy o prawdach ważnych z pewnego twardego stanowiska – w imię świętego spokoju – nie możemy rezygnować – powiedział ks. dr Jarosław Sobkowiak.

Dialog zawsze powinien być prowadzony z pełnym szacunkiem do drugiego człowieka – wskazał ks. bp Józef Wróbel. Dialog znajduje także szczególne miejsce w misji Kościoła.

– Dialog, jaki prowadzi Kościół, zaczyna się nie w samym Kościele i tu się nie kończy. Dialog, który reprezentuje Kościół, który urzeczywistnia, w gruncie rzeczy zaczyna się tam, gdzie ten dialog prowadzi Pan Bóg z człowiekiem – powiedział ks. bp Józef Wróbel.

Ten dialog wymaga także od nas, chrześcijan, konkretnych postaw wobec świata – musimy głosić Ewangelię i szanować godność człowieka. Obecnie nie jest to takie łatwe – przyznał przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Moralistów ks. prof. Marian Machinek.

– Chrześcijanie, tacy pojedynczy, zwyczajni ludzie, żyją czasami w otoczeniu, które nie tylko nie podziela ich zapatrywań, ich wartości moralnych, ale jest czasami wręcz wrogie wobec nich – zaznaczył ks. prof. Marian Machinek.

Szczególne wyzwania w tym zakresie stoją przed osobami, które pełnią funkcje społeczne – dodał.

-Powstaje pytanie, w jaki sposób mają być wiarygodnymi świadkami Ewangelii, którzy nie wyrzekają się Ewangelii pod jakimś pretekstem skutecznego dialogu, a z drugiej strony, którzy potrafią rozmawiać z ludźmi – zwrócił uwagę przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Moralistów.

Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Teologów Moralistów we współpracy z Akademią Alfonsjańską w Rzymie wraz z Komitetem Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl