Mieszkanie Plus: maksymalna cena lokalu 3 tys. zł za m kw.

Maksymalnie 3 tys. zł za metr kwadratowy – to koszt budowy mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności. Jak zapowiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, cena powinna oscylować od 2,3 tys. zł do 2,5 tys. zł za metr kwadratowy.

W związku z projektem Mieszkanie Plus resort analizuje dane kosztów budowy, które przesyłają wykonawcy z różnych miejsc Polski.

Koszt tych inwestycji znacznie obniży forma pozyskania pod nie gruntów oraz konkurencja na rynku – powiedziała poseł Gabriela Masłowska z sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

– Jest to ogromna szansa dla ludzi o średnich i niskich dochodach. Sądzę, że jest to realny koszt budowy. Chodzi jednak przy tym o to, aby te mieszkania nie były słabe jakościowo, żeby zapewniały jednak dobry komfort mieszkania i odpowiedni poziom tego wyposażenia, aby nie były to bardzo ubogie mieszkania. Nie chodzi nam o to, że mają być tanie i tandetne, ale że mają być tanie i przyzwoite – podkreśla poseł Gabriela Masłowska.

Projekt budowy mieszkań na wynajem z opcją dochodzenia do własności to część rządowego Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Według założeń, tego typu budownictwo ma powstawać na gruntach wniesionych do programu m.in. przez Skarb Państwa i gminy.

W jego finansowanie ma być zaangażowany m.in. budżet państwa i Bank Gospodarstwa Krajowego.

Narodowy Program Mieszkaniowy ma być wdrażany już pod koniec tego roku. Będą mogły korzystać z niego rodziny, osoby myślące o założeniu rodziny oraz osoby samotne, bez względu na wiek.

RIRM

drukuj