Pierwszy w Polsce odwiert geotermalny do produkcji prądu

W Szaflarach na Podhalu ma powstać pierwszy w Polsce odwiert geotermalny do produkcji prądu. Ciepło z odwiertu ma służyć nie tylko do ogrzania domów, ale będzie można produkować z niego energię elektryczną. Wczoraj podpisano umowę w tej sprawie.

Zgodnie z dokumentem powstanie odwiert o głębokość do 5 tys. m.  Zasili on istniejącą już siec ciepłowniczą oraz budowę magistrali ciepłowniczej z Szaflar do Nowego Targu. Wykonanie odwiertu potrwa około 6-7 miesięcy. Jego szacunkowy koszt ma wynieść 50 mln zł.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko podkreślił, że w tym kontekście Polska posiada potężne zasoby geotermalne.

Polska ma przebogate zasoby geotermalne i przykładem tego jest geotermia toruńska. Chcemy być również pionierem w zakresie wykorzystywania ciepła Ziemi głębiej. Pierwszy otwór służyć ma ku temu, aby przebadać rzeczywiste możliwości w zakresie pozyskiwania ciepła z większych głębokości. Prognozy są niezwykle obiecujące: na głębokości powyżej 5 km temperatura wynosi powyżej 300 st. C. Można więc ciepło Ziemi zamieniać na energię elektryczną. Byłaby to swego rodzaju rewolucja w tej szerokości geograficznej – powiedział prof. Jan Szyszko.

Według założeń ekspertów, z nowego odwiertu popłynie woda o temperaturze 130 st. C. Pozwoli to na produkcję energii elektrycznej.

W obecnych odwiertach o głębokości około 3 tys. m woda  ma temperaturę około 90 st. C.

RIRM

drukuj