Geotermia toruńska elementem gry politycznej

Odebranie dotacji dla toruńskiej geotermii z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej było grą polityczną. Potwierdził to dziś minister gospodarki i wicepremier Janusz Piechociński.

Rząd PO-PSL zaraz po przejęciu władzy w 2007 roku szukał wszelkich możliwych sposobów, aby odebrać dotację przyznaną Fundacji Lux Veritatis na poszukiwanie wód geotermalnych.

Fundacja w 2006 roku wystąpiła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z wnioskiem o dofinansowanie toruńskiego odwiertu geotermalnego. Dokumenty były dokładnie sprawdzane przez wiele miesięcy. Pierwsza wstępna umowa została podpisana między fundacją a funduszem w czerwcu 2007 roku, natomiast końcowy dokument w listopadzie. W tym samym miesiącu sprawowanie władzy zakończył rząd Jarosława Kaczyńskiego. Po wyborach parlamentarnych władzę przejęła koalicja PO- PSL. Już 5 grudnia 2007 roku, wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski polecił pracownikom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska szukanie pretekstu do wypowiedzenia aneksu będącego częścią umowy z Fundacją Lux Veritatis. Później wiceminister wielokrotnie temu zaprzeczał. Ostatecznie, naciski ze strony ministerstwa potwierdziła notatka służbowa ze spotkania ujawniona przez Nasz Dziennik. W maju 2008 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wypowiedział umowę Fundacji Lux Veritatis na dofinansowanie odwiertów. Fundusz stwierdził, że ma duże wątpliwości dotyczące prawidłowej realizacji umowy.

Dziś minister gospodarki Janusz Piechociński, który gościł w Radiu Maryja, przyznał, że odebranie dotacji było grą polityczną.

Każdy, kto rozbudowuje i wykorzystuje energię odnawialną powinien na tych samych zasadach uzyskać wsparcie. Kwestia geotermii toruńskiej stała się przedmiotem gry politycznej i to był główny powód, dla którego geotermia nie otrzymała publicznych środków, które powinna otrzymać – powiedział wicepremier Janusz Piechociński.

Sprawa cofnięcia ponad 27 mln zł dotacji z funduszu na toruńską geotermię trafiła do sądu. Na początku 2013 roku niezależny biegły stwierdził, że Fundacja Lux Veritatis wykonała zadania inwestycyjne zgodnie z warunkami dotacji i koncesji. Biegły stwierdził, że efekt prac geologicznych w Toruniu zasługuje na duże uznanie.

Toruński odwiert geotermalny nazywany jest przez ekspertów wielkim sukcesem nie tylko w skali krajowej, ale również światowej. Z jednego otworu wydobywczego można uzyskać prawie 700 ton wody na godzinę o temperaturze ponad 60 stopni.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl