O energii odnawialnej w Europarlamencie

Zarządzanie dwutlenkiem węgla i energią odnawialną szansą dla zrównoważonego rozwoju Europy. – to tytuł konferencji z cyklu „Europa wielkich szans”, która odbędzie się w brukselskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00 w budynku Altiero Spinelli w sali A5E-2 i potrwa do ok. 13.45. Konferencja w Brukseli zakończy szereg debat, które odbyły się już w Tucznie i Toruniu. Tym razem prelegenci z Polski i z zagranicy omówią takie kwestie jak podstawa prawna zrównoważonego rozwoju w Europie, dwutlenek węgla szansą dla ochrony bioróżnorodności i tworzenia miejsc pracy w obszarach wiejskich Europy, czy też energia odnawialna.

Ten ostatni temat wiąże się z wykorzystaniem źródeł geotermalnych w celu redukcji emisji dwutlenku węgla oraz wzrostem gospodarczym na przykładzie toruńskiej geotermii. Zdaniem posła do Parlamentu Europejskiego, prof. Mirosława Piotrowskiego redukcja emisji dwutlenku węgla w Europie i pakiet energetyczno-klimatyczny zdecydowanie osłabi konkurencyjność polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej.

Wprowadzenie przyjętych przepisów pogorszy także sytuację materialną każdej polskiej rodziny. Priorytetową kwestią w Europie jest także wykorzystanie energii odnawialnej. Niestety, jakkolwiek rząd polski deklaruje daleko idącą współpracę w większości projektów unijnych, to w Polsce blokuje rozwój geotermii i to, jak sądzę, wyłącznie z powodu politycznych antypatii. Warto więc organizować konferencje w tej sprawie tutaj w Parlamencie Europejskim – mówi prof. Mirosław Piotrowski.

Wykorzystanie źródeł geotermalnych w Europie oraz emisja dwutlenku węgla to niezwykle istotne kwestie dla gospodarek poszczególnych krajów członkowskich Unii, w tym Polski. Plan wprowadzenia tzw. pakietu energetyczno – klimatycznego powinien dać do myślenia poszczególnym rządom, co do potencjalnych strat ich gospodarek w perspektywie krótko czy też długoterminowej.

 

Dawid Nahajowski, Bruksela 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl