By WrS.tm.pl - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77141356

Prezes spółki Geotermia Polska: Mamy wiele lat zaniedbania, ale to nadrobimy. Jest teraz na to doskonały czas

Fachowców i specjalistów na rynku jest bardzo mało, natomiast wierzę, że przez to, iż mapa naszego kraju staje się coraz bardziej zapełniona przez projekty geotermalne, to będzie ich przybywać. Myślę, że mamy wiele lat zaniedbania. My to nadrobimy dlatego, że jest teraz na to doskonały czas, jest dużo środków dla gmin, więc warto z tego korzystać i powinniśmy to robić – mówił Łukasz Białczak, prezes spółki Geotermia Polska, który był prelegentem podczas poniedziałkowej konferencji „Geotermia dla rozwoju” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. 

Geotermia Polska, powstała we wrześniu 2019 r., to spółka zajmująca się zwiększaniem udziału wykorzystania złóż wód geotermalnych.

– Jesteśmy spółką, która ma zajmować się wejściami kapitałowymi. Tam, gdzie jest potencjał, tam, gdzie widzimy szanse na to, żeby wspomóc projekt inwestycji geotermalnej, tam też jesteśmy. Tak się też złożyło, że po wnikliwej analizie działalności rynku zobaczyliśmy, że jest pewna nisza na to, aby budować kompetencje w zakresie geotermii. Te kompetencje (…) budujemy i staramy się cały czas je udoskonalać – zaznaczył Łukasz Białczak.

Wyjaśnił, że oprócz inwestycji kapitałowych spółka ma w swojej ofercie także projekty robót geologicznych i ekspertyzy, opracowywanie studiów wykonalności czy usługi inżyniera kontraktu.

– Bez fachowego wsparcia i geologów, i wiertników, ale też osób, które prawidłowo są w stanie poprowadzić projekt, nie uda się zrealizować tego przedsięwzięcia, zresztą bardzo trudnego, skomplikowanego. Potwierdzam, że fachowców i specjalistów na rynku jest bardzo mało, natomiast wierzę w to, że przez to, iż mapa naszego kraju staje się coraz bardziej zapełniona przez projekty geotermalne, to tych fachowców będzie przybywało – zwrócił uwagę prezes spółki Geotermia Polska.

fot. TV Trwam

Wyjaśnił, że pierwsze umowy z gminami zostały podpisane przez Geotermię Polska w sierpniu 2021 roku. Pierwszy odwiert został wykonany półtora roku po podpisaniu umowy. Tak długi czas rozpoczęcia realizacji wynika z konieczności dopełnienia wszelkich procedur wynikających m.in. z prawa zamówień publicznych, ale też wspomnianego wcześniej niedoboru fachowców.

https://twitter.com/mariagrela1/status/1648063210623324176?s=20

Zdaniem prelegenta mamy jednak do czynienia z „szalonym przełomem”.

– 15 gmin otrzymało 230 mln złotych. Z informacji, które posiadam na tym etapie, praktycznie 13 gmin za chwilę będzie lub już ma rozstrzygnięte postępowania na wiercenie, natomiast w zeszłym roku z końcem września nastąpiło zamknięcie drugiego naboru. (…) Bodajże wpłynęły aż 44 wnioski. Gminy pytają dlatego, że widzą w tym swój duży potencjał. Jest niesamowite wsparcie dla tych, którzy chcą budować instalację geotermalną – mówił Łukasz Białczak.

Prezes Geotermii Polska zaprosił słuchaczy do udziału w projekcie edukacyjno-informacyjnym dotyczącym zagadnień związanych z inwestycjami geotermalnymi. Projekt rozpoczął się w kwietniu tego roku i potrwa dwa lata. Jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Przewidujemy dwie duże konferencje, ale też cztery warsztaty, seminaria trzydniowe, gdzie chcemy przede wszystkim pokazać część praktyczną, ale też chcemy wszystkich uczestników warsztatów zabrać na instalację, żeby zobaczyli, jak to wygląda. (…) Mam nadzieję, że będziemy mogli skorzystać z Torunia, żeby pokazać gminom, jak to zbudować. Będziemy też chcieli korzystać z otwartego za chwilę Konina jak i Sieradza – wyjaśnił prelegent.

Projekt zakłada także realizację produkcji filmowej obejmującej praktyczne aspekty powstawania „ciepłowni przyszłości” opartych na geotermii, przedstawiającej społeczeństwu geotermię jako najczystsze odnawialne źródło energii i dobro narodowe.

– Myślę, że mamy wiele lat zaniedbania, gdy patrzę, w jaki sposób geotermia rozwija się w Niemczech czy na Węgrzech. My to nadrobimy dlatego, że jest teraz na to doskonały czas, jest dużo środków dla gmin, więc warto z tego korzystać i powinniśmy to robić – podkreślił Łukasz Białczak.

radiomaryja.pl

drukuj