[TYLKO U NAS] A. Michalski: Geotermia to najczystsze i najlepsze odnawialne źródło energii

Geotermia to najczystsze i najlepsze odnawialne źródło energii. Może nie jest najtańsze, ale jest najlepsze. Gdyby tę technologię spopularyzować a nasi poprzednicy tej geotermii nie wstrzymali, to prawdopodobnie już byłaby tańsza – powiedział Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Artur Michalski wskazał, że geotermia jest najlepszym odnawialnym źródłem energii, które wpływa na polepszenie jakości powietrza.

– Geotermia to najczystsze i najlepsze odnawialne źródło energii. Może nie jest najtańsze, ale jest najlepsze. Gdyby tę technologię spopularyzować a nasi poprzednicy tej geotermii nie wstrzymali, to prawdopodobnie już byłaby tańsza. W tej chwili uruchomiliśmy programy związane z geotermią i powstają kolejne geotermie w naszym kraju, w różnych województwach i wszędzie tam, gdzie jest dostępność tych wód geotermalnych pod ziemią, bo to jednak ponad jeden-dwa kilometry lub nawet trzy, a niektóre odwierty nawet więcej – wskazał gość TV Trwam.

Jest to najlepsze odnawialne źródło energii – podkreślił polityk.

– Dlatego, że jest to źródło zupełnie nieemisyjne, bezodpadowe, nie ingeruje w krajobraz, ponieważ to tylko rura z gorącą wodą wystaje z ziemi. Jest niekontrowersyjne, akceptowalne społecznie, a przede wszystkim jest bardzo stabilne oraz dostępne wtedy, kiedy sobie tego życzymy. Takie geotermie w kraju już powstały i funkcjonują, są to m.in. Geotermia Podhalańska, a dzięki Fundacji „Lux Veritatis” i zaangażowaniu ojców redemptorystów możemy pochwalić się geotermią w Toruniu, która też ma świetne parametry – powiedział Artur Michalski.

Ważnym elementem w budowie geotermii są samorządy.

– Należy podkreślić, że źródła geotermalne to raczej rola samorządu. Powinny one powstawać w tych miastach, gdzie to jest możliwe, ale i borykamy się z problemami czystego powietrza. Geotermia Podhalańska funkcjonuje już 25 lat i jest takim przykładem dobrze działającej geotermii. Jeśli mamy z geotermii ponad 40 proc. zasilania, to jest to tak jakby 400 wielkich wagonów węgla wjeżdżało do Zakopanem i musiało tam zostać spalonym podczas sezonu grzewczego. To w oczywisty sposób oddaje to, jaka to jest skala – podsumował gość „Polskiego punktu widzenia”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl