By Romuald Wróblewski - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6741835

W Gnieźnie powstanie próbny odwiert geotermalny

Trzy oferty złożone zostały w przetargu na próbny odwiert geotermalny w Gnieźnie. Dwie mieszczą się w naszych możliwościach finansowych – podały w środę władze miasta. Wybór wykonawcy inwestycji i podpisanie umowy mają nastąpić w marcu br.

Wykonawca będzie miał rok na realizację inwestycji. Dzięki odwiertowi wiadomo będzie, czy w Gnieźnie występują wody geotermalne.

Samorząd pozyskał na ten cel ponad 16,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Złożone w postępowaniu oferty opiewają na kwoty od ponad 15,3 mln zł do blisko 20,4 mln zł.

„Dwie z tych ofert mieszczą się w możliwościach finansowych Miasta Gniezna. Obecnie trwa ich analiza, a wyłonienie wykonawcy i podpisanie umowy ma nastąpić jeszcze w marcu 2023” – podał gnieźnieński samorząd.

Próbny otwór geotermalny o głębokości około 2 km ma dać wyobrażenie na temat parametrów hydrogeologicznych, mineralizacji, wydajności i temperatury wód. Według obecnych założeń na skutek odwiertu dostępna ma być woda o temperaturze 75 stopni Celsjusza i wydajności 200 m sześc. na godzinę. To, czy wody geotermalne spełnią oczekiwania, okaże się najpewniej w pierwszych miesiącach 2024 r.

„Jeśli potwierdzone zostaną zakładane parametry, wówczas konieczne będzie wykonanie jednego lub dwóch otworów zatłaczających oraz wymiennikowni. Taki tercet pozwoli nam uzyskać moc cieplną na poziomie 6MW, co powinno przełożyć się na 30–35 proc. produkcji energii cieplnej” – powiedział prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Jarosław Grobelny.

Dzięki inwestycji możliwe byłoby całoroczne podgrzewanie wody użytkowej dla mieszkańców. Koszt szacowany jest na około 70–80 mln złotych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl