fot. facebook/Psl Newsy

Międzynarodowe targi „Kaspijska Ropa i Gaz” w Azerbejdżanie

W Azerbejdżanie rozpoczęły się międzynarodowe targi „Kaspijska Ropa i Gaz”. Główny temat wydarzenia to bezpieczeństwo energetyczne. Na targach pojawił się także akcent Polski. W pawilonie prezentuje się kilkadziesiąt naszych firm.

Imprezę otworzył prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew. Głos zabrał także wicepremier Polski i minister gospodarki Janusz Piechociński. Podczas inauguracji targów polityk podkreślał, jak ważna jest dziś współpraca międzynarodowa w dziedzinie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

– Stoimy na progu wielkich przemian, a nasz świat potrzebuje odbudowy zaufania. Uczestniczymy w procesie budowy wspólnego i już nie regionalnego, ale globalnego rynku energii. Chciałbym w tym miejscu podkreślić szczególną rolę Azerbejdżanu i regionu Kaukazu południowego, jako kluczowego miejsca dla kształtowania przyszłej architektury geopolitycznej w zakresie rozwoju korytarzy transportowych ropy naftowej i gazu ziemnego – źródeł przyszłego sukcesu naszego świata – mówił Janusz Piechociński.

Minister gospodarki liczy, że polskie firmy, które po raz pierwszy uczestniczą w  targach, nawiążą lub pogłębią dotychczasowe relacje gospodarcze z firmami prowadzącymi inwestycje w regionie Kaukazu.

Wicepremier i przedstawiciele polskiego biznesu rozmawiali dziś z ministrem energetyki i gospodarki. Przedsiębiorcy – jak sami mówią – patrzą na rynek azerbejdżański z nadzieją.

– Złoża mineralne, które tutaj są, to wyzwanie dla Europy, dla Unii Europejskiej. Patrząc na nasze firmy, które zajmują się bezpośrednio energetyką, budową infrastruktury elektroenergetycznej, postrzegamy ten rynek jako  potencjalnego klienta – wyjaśniał jeden z przedsiębiorców.

Delegacja polskiego rządu przy okazji wizyty na targach „Kaspijska Ropa i Gaz”  złożyła wieńce w Alei Szachidów oraz przy grobie Heydara Aliyeva i jego małżonki.

Jutro natomiast rozpocznie się międzynarodowa konferencja dotycząca gazu i ropy. Gospodarka Azerbejdżanu jest oparta przede wszystkim na wydobyciu i eksporcie ropy naftowej i gazu ziemnego.

RIRM

drukuj