fot. PAP/EPA

Nigeria – Blisko 50 ofiar ataku bombowego w Maiduguri 

Eksplozja, do której doszło we wtorek na ruchliwym targu w Maiduguri na północnym wschodzie Nigerii, zabiła blisko 50 osób – podały źródła medyczne. Wcześniej tego dnia islamiści z Boko Haram ostrzelali to miasto z broni ciężkiej, zabijając około 20 ludzi.

Kilka godzin po porannym ostrzale miasta, na targu Gamboru w Maiduguri wysadził się w powietrze mężczyzna. Pierwsze doniesienia mówiły o co najmniej 20 zabitych, według ostatnich relacji bilans ten może przekroczyć 50 osób.

Jak podaje AFP, doszło też do ostrzału rakietowego. nie wiadomo, ile ofiar mógł pochłonąć ten atak Boko Haram. Dżihadystom nie udało się jednak przedrzeć do centrum Maiduguri.

W piątek odbyła się inauguracja prezydenta Nigerii Muhammadu Buhariego, który zapowiada ostateczną rozprawę z Boko Haram. Prezydent chce przenieść ze stolicy – Abudży – do Maiduguri centralę dowodzenia operacjami militarnymi przeciwko islamistom.

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją. W 2009 roku rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

W wyniku islamistycznej rebelii, w najludniejszym kraju Afryki zginęło wiele tysięcy osób. Licząca 170 mln ludności Nigeria jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.

PAP/RIRM

drukuj