fot. wikipedia.org

29. Zjazd Byłych Mieszkańców Tarnopola i Ziemi Tarnopolskiej

W Toruniu trwa 29. Zjazd byłych Mieszkańców Tarnopola i Ziemi Tarnopolskiej. Pierwszy oficjalny zjazd ekspatriantów z tamtych okolic odbył się w 1986 roku. Od tego czasu są one organizowane regularnie przez Kluby Tarnopolan z całej Polski.

Uczestnicy biorą udział w wykładach i wycieczkach krajoznawczych, a każdemu zlotowi towarzyszy program artystyczny.

Anna Madej z Klubu Tarnopolan w Krakowie, organizatorka zjazdu, podkreśla, że spotkanie ma wymiar zarówno patriotyczny jak i koleżeński. Niezwykle ważna jest też wspólna modlitwa.

– Zjazdy dobywają się, co roku i odbywają się w różnych miejscach. Ten w Toruniu jest po raz pierwszy na północy, ponieważ na ogół spotykamy się na południu Polski. Jest to przede wszystkim spotkanie byłych mieszkańców Ziemi Tarnopolskiej. Są, więc wspomnienia, poruszane sprawy zarówno obecnego Tarnopola, jak i mieszkających tam Polaków. Nasze zjazdy od pewnego czasu są nie tylko spotkaniami koleżeńskimi, ale zapraszamy też ludzi, którzy pod względem naukowym mają coś do powiedzenia na tematy Kresów – powiedziała Anna Madej.

Organizatorka zjazdu dodaje, że najistotniejszym aspektem tego spotkania jest możliwość spędzenia wspólnego czasu z innymi Kresowianami.

RIRM

 

drukuj